A munkaszerződésben nem lehet eltüntetni a szabadnapokat
Korábban több hírportál is arról írt, hogy az új Mt.-ben akár 10 nappal is csökkenhet egy-egy munkavállaló szabadsága, mivel az új kódex az életkor alapján járó alapszabadságot - amely 45 éves kor felett éri el maximumát, a 10 napot - pótszabadsággá alakítja. Szarvas Júlia munkajogi szakértő, az Ember és Szarvas Ügyvédi Iroda ügyvédje kiemelte, hogy a változás ellenére a pótszabadság mértékét munkaszerződéssel nem, csak kollektív szerződésben lehet negatív irányba módosítani.
Az új Mt. ugyanis tartalmazza azt az általános szabályt is, hogy a munkaviszonyra vonatkozó szabályoktól, így a szabadságra vonatkozó rendelkezésektől munkaszerződésben csak a munkavállaló javára lehet eltérni.
A szakszervezeteknek is rá kell bólintania a csökkentésre
Kifejtette, hogy a kollektív szerződést a szakszervezetekkel köti a munkaadó, hosszas alkuk, tárgyalások után. Az új Munka törvénykönyve szerint az életkor szerint járó pótszabadságok is bekerültek az alku körébe. A szakértő - az eddigi gyakorlati tapasztalatok alapján - csak akkor tartja elképzelhetőnek, hogy a szakszervezetek beleegyeznek a pótszabadság csökkentésébe a kollektív alku során, ha ezért cserébe valamilyen más előnyhöz, plusz juttatáshoz jutnak a munkavállalók.
A munkajogi szakértő emlékeztetett arra, hogy az új Mt. 43. paragrafusában a jelenlegi kódexhez hasonlóan főszabályként az szerepel, hogy - eltérő megállapodás hiányában - a munkaszerződés csak a munkavállaló javára térhet el az Mt. rendelkezéseitől. A kollektív szerződés ugyanakkor - szintén hasonlóan a mostani szabályozáshoz – meghatározott kérdésekben a munkavállaló javára és hátrányára is eltérhet.