A miniszter kifejtette: ebben a körben érintett több mint 16 520 járó- és fekvőbeteg-ellátásban dolgozó orvos, a betegellátásban közvetlenül közreműködő 67 978 szakdolgozó, továbbá 1380 dolgozó, akik nem orvosi, vagy ápolói végzettséggel dolgoznak az egészségügyben, ők például vegyészek, pszichológusok, biológusok, fizikusok.
10 év után kapnak központi béremelést
Giró-Szász András kormányszóvivő a sajtótájékoztatón kiemelte: a magyar kormány vállalta, hogy a rossz, fenntarthatatlan, államadósságot generáló rendszereket, mint a nyugdíjrendszer, az oktatás, a közösségi közlekedés és az egészségügy, átszervezi, átalakítja. Mint mondta, a kormány lepusztult, eladósodott egészségügyet, kórházakat örökölt. Mindemellett a szférában lényegében 2002 óta nem volt központi béremelés. Az emberi erőforrás krízist pedig a nehéz gazdasági körülmények ellenére is kezelniük kell. Az ehhez szükséges fizetésemelést pedig most a rendszer átalakításából származó megtakarítások teszik lehetővé - hangsúlyozta a kormányszóvivő.
Visszamenőleg is jár a plusz pénz
Szócska Miklós egészségügyi államtitkár elmondta: azon orvosok, akik - ügyeleti díjazásuk nélkül - jelenleg bruttó 350 ezer forint alatt keresnek, azoknak bruttó 65 823 forinttal emelik a bérét. Hozzátette: ez az érintett orvosok mintegy nyolcvan százalékát jelenti.
Az egészségügyi szakdolgozóknál egy teljesen új bértáblát dolgoztak ki, amely révén 22 ezer embernek 20 ezer forint feletti, további 32 300 embernek pedig 15 ezer forint feletti lesz az emelés mértéke - mondta az államtitkár.
Szócska Miklós azt mondta: az érintettek egy összegben januárig visszamenőleg megkapják az emelést, az új alapbérről szóló jogszabály pedig reményeik szerint a nyárra elkészül majd.
Ez csak az első lépés?
Hangsúlyozta továbbá, hogy az idei béremelés csak egy első lépés. Ezt abból a 30 milliárd 550 millió forintos forrásból tudják végrehajtani, amelyből 15 milliárdot a népegészségügyi termékadóból, valamint a rendszeren belüli átcsoportosításokból nyernek.
A Nemzetgazdasági Minisztériummal közösen folyamatosan dolgoznak egy hosszú távú forrásteremtési stratégián - tette hozzá Szócska Miklós.
Az államtitkár azt mondta, bízik benne, hogy a szakma pozitívan fogadja javaslatukat. A rezidenseknek az államtitkár még az iratmegsemmisítőjét is felajánlotta, hogy együtt darálhassák be a rezidensszövetség által kezdeményezett akcióban összegyűjtött felmondóleveleket.