Törley Katalin, a Kölcsey Ferenc Gimnázium közalkalmazotti tanácsának elnöke a pedagógusokkal való szolidaritása jeleként kockás inget akaszt egy faágra. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
A mozgalom nevében Pukli István, a fővárosi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója március 24-én hirdetett meg polgári engedetlenséget.
Azt kérte, hogy a pedagógusok és a velük szimpatizálók szerdán 8 és 9 óra között álljanak ki az iskolájuk elé, nyilvánítsák ki elégedetlenségüket, azt, hogy mindenképpen változást szeretnének a közoktatásban szeptembertől.
A Fecebookon az "Egyórás tiltakozás az oktatás szabadságáért" címmel szereplő megmozdulás 2700 érdeklődőt és 3700 résztvevőt tüntet fel.
Ercse Kriszta, a polgári engedetlenséget támogató, a közoktatás átalakításáról szóló elképzelésit 12 pontban megfogalmazó civil közoktatási platform szóvivője kedden azt mondta, tudomásuk szerint mintegy 250 iskola csatlakozott a szerdai akcióhoz.
Tanítás helyett szemétszedés
A kormány oktatáspolitikája elleni tiltakozást nyílt levelükkel elindító miskolci Herman Ottó Gimnázium az akcióban részt vevő tanárai nyolc és kilenc óra között kertészkedtek, szemetet szedtek, fát ültettek. Az iskola többi tanárja a diákok felügyeletét vállalta, ők és a tanulók az iskola udvarát takarították.
Pilz Olivér, az iskola közalkalmazotti tanácsának elnöke újságíróknak azt mondta: bízik abban, hogy hamarosan elkezdődnek a tárgyalások a kormánnyal, "célunk nem az, hogy az utcára vonuljunk folyamatosan, hanem tárgyalni szeretnénk, most a legsürgetőbb a tizenkét pont lenne, a határidők itt vannak napokon belül".
Hullik az iskoláról a vakolat
A zuglói Teleki Blanka Gimnázium körül élőláncot alkottak a polgári engedetlenségi akcióval szimpatizálók. A demonstráció elején az iskola kapuján reggel nyolckor kilépő igazgató azt mondta, hogy a gimnázium az egész oktatási rendszert szimbolizálja: az egykor gyönyörű épületről most hullik a vakolat. Pukli István ezután felolvasta a civil közoktatási platform 12 pontját.
A Tanítanék mozgalom egyórás időtartamra meghirdetett polgári engedetlensége az egyik helyszínen, a budapesti Kölcsey Ferenc Gimnázium előtt. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd |
"A 32 órás kötelező benntartózkodás a pedagógusokkal szembeni nyílt kormányzati bizalmatlanság megnyilvánulása" – mondta Pukli a Népszabadság tudósítása szerint. Pukli úgy látja, a tanárokat jelenleg megfosztják a minőségi felkészüléstől.
Szerepel a követelések között az oktatásfinanszírozás legalapvetőbb forrásainak biztosítása, elvárják az oktatással kapcsolatos őszinte és nyilvános kommunikációt, és el kell kezdeni az új alapokra helyezett közoktatási rendszer kiépítését. – Rossz az irány – szögezte le az igazgató –, a centralizálás gúzsba kötötte a tanítást, az élményszerű tudást közvetítő, új oktatási rendszer kell a jövő generációinak – írta a Népszabadság.
A Fidesz szerint nem a gyerekekért van ez az egész
A kormánypárt úgy látja, Pukli István volt szocialista politikus és társai által szervezett akció és azt támogató ellenzéki nyilatkozatok politikai célúak, nem szolgálják sem a gyermekek, sem a pedagógusok érdekét.
Közleményük szerint ugyanazok, akik ma a pedagógusokat tolják maguk előtt, kormányzásuk alatt több száz iskolát zártak be, utcára tettek több ezer pedagógust és elvettek tőlük egy havi bért.