Ugyan meglepődve cáfolják a Népszabadság értesülését a szaktárcánál, de állítólag készült egy olyan összeállítás a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumban, amely szerint kétezer tartósan betöltetlen állás megszüntetése mellett, további 5500 fővel lehetne csökkenteni a minisztériumokban a nem szakmai feladatokat végzők számát. Az elemzés készítői még azt is javasolták, hogy vágják vissza a minisztériumok mellett működő kutatóintézetek számát.
Nyáron egyébként az IMF küldöttsége már megállapította, hogy a köztisztviselők és közalkalmazottak száma 40 százalékkal magasabb, mint amennyire a feladatok alapján szükség lenne. Az újságnak nyilatkozott Fehér Lajos, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának alelnöke, aki egyszerűen elképzelhetetlennek tartott egy ilyen mértékű leépítést. Az IMF főtárgyaló, Varga Mihály a Magyar Nemzetnek finoman arról beszélt, hogy a tárgyalásokon felmerült a bürokrácia csökkentése, ez pedig elsősorban a közszférára vonatkozna. Bár Varga szerint nem egyszeri lépésről lenne szó, hanem évekre lehetne elnyújtani a folyamatot úgy, hogy aki kilép a közszolgálatból, mert máshová megy dolgozni, vagy nyugdíjba, azok helyére nem vesznek fel senkit, vagyis létszám stopot rendelnek el.
A Népszabadságnak kiszivárogtató kormányközeli szakember szerint szó van arról is, hogy a párhuzamos feladatokat ellátó háttérintézményekből ágazatonként csak egy maradjon. Mindez érintené az oktatási, a nyugdíj-biztosítási, a közlekedési, a honvédségi és az egészségügyi háttérintézményeket, így eltűnhetne például az Országos Egészségbiztosítási Pénztár is.
A lapban felvetett kérdésekre a KIM meglehetősen dodonai választ küldött: "Az IMF-tárgyalások érdemben októberben várhatók, sem olyan kormánydöntés, sem olyan megállapodás nincs, amely alapján a közszféra 40 százalékos leépítését terveznénk. A kormány többek között rögzítette, szó sem lehet arról, hogy a közszférában a jövedelmek csökkenjenek."