A kézműves mesterségek hagyományát őrző társaság, a Heritage Crafts Association jelentése szerint eltűnt az utolsó szitakészítő, aranyverő és krikettlabda-varró is Nagy-Britanniából, hamarosan pedig követhetik őket a zongorakészítők, a márványozók és a kalapforma-készítők is. A kézművesség veszélyeztetett válfajainak vörös listája című tanulmány összeállításához összesen 169 mesterséget vettek górcső alá, ebből 17 bizonyult súlyosan veszélyeztetettnek, ami azt jelenti, hogy csak alig néhányan űzik szerte az Egyesült Királyságban.
A súlyosan veszélyeztetett mesterségek között szerepel még az agyagpipa- és a klumpakészítés, a karosszéria- és kocsiépítés, a Devon maund, vagyis a fűzfa piknikkosár készítése, a legyezőkészítés, a könyvlapok élének festészete, valamint a pergamen- és velinpapír-készítés és a cserzés is, de egyre kevesebb van nyakhám- és fűrészkészítőkből – előbbiből összesen 4 dolgozik az Egyesült Királyságban. A tanulmány szerint a hagyományos kézművesség eltűnésének egyik oka az, hogy a vásárlók nem akarnak magasabb árat fizetni a portékákért, a mesterek pedig rosszul keresnek.
Nemrég Magyarország is elveszítette az utolsó szemfelszedőjét, ezzel egy évszázados hagyomány és szakma is örökre eltűnt - róla itt olvashatsz a Privátbankár.hu-n. >>> |