Jelentősen nő az európai kis- és középvállalatok körében a faktoring szolgáltatások iránti kereslet - állapítja meg a német Grenke csoport 2012. évi gyorsjelentése. A német pénzügyi csoport faktoring bevételei egy év alatt több mint 40 százalékkal nőttek. Hasonló felfutásra számít idén a hazai faktorpiacon a GF Faktor Zrt., a Grenke csoport magyar tagja is, amelyet közel 100 millió forintos tőkével tavaly hoztak létre. Magyarország a harmadik, ahol a csoport megjelent a faktoring tevékenységgel.
A faktorálás lényege, hogy a faktor megveszi az eladótól a számlát. Általában az összeg 70-80 százalékát ki is fizetik, így a vállalkozás azonnal készpénzhez jut a szokásos 30, 60, 90 napos fizetési határidő helyett. A követelés (számla) beszedéséről ezután a faktorház gondoskodik. Miután a számlát a vevő kifizette, a faktorház elszámol az eladóval. Az eljárásban a faktorház a vevőt minősíti, vagyis megvizsgálja a fizetőképességét. |
Baltay Zsombor, a társaság vezérigazgatója elmondta: a tulajdonosok eddig közel 100 millió forint friss tőkét fektettek be Magyarországon, elsősorban azért, hogy a hazai kis- és közepes vállalkozások számára alternatív finanszírozási megoldásokat biztosító szolgáltatásokat nyújtsanak.
A vezérigazgató kifejtette: Magyarországon a vállalati finanszírozásban a banki hitelezés továbbra is visszaszorulóban van, ezzel párhuzamosan viszont egyre általánosabb a szállítói hitelezés, ami jelentős tőkét igényel a vállalatok részéről. Baltay Zsombor szerint ez egyre nagyobb kihívást jelent. A hosszú fizetési határidejű számlák kibocsátói hitelezik a vevőket, azonban a hitelintézetekkel ellentétben, a kis- és közepes vállalkozások többnyire nincsenek megfelelően felkészülve az ebből keletkező likviditási problémák kezelésére. A vezérigazgató szerint erre ad rugalmas és hatékony alternatívát a faktoring.
Ötödével növelték a bevételüket
A frankfurti tőzsdén jegyzett Grenke csoport szerint stabilak a kilátásaik. A kis- és középvállalkozások finanszírozására szakosodott német vállalat mérlegfőösszege 20 százalékkal, 859 millió euróról 1,03 milliárd euróra emelkedett, a nettó árbevétel pedig 92,6 millió euróról 111,5 millió euróra nőtt tavaly. A társaság folyamatosan terjeszkedik Európában, szolgáltatásai - bérlet, lízing, bank és faktoring - Írországtól Svájcon át Lengyelországig már az egész európai piacon elérhetőek.
Különösen a faktoring iránt növekszik az érdeklődés, a csoportnak erről a területről származó bevételei 87,4 millió euróról 122,9 millió euróra nőttek az elmúlt évben, ami 40 százalékos növekedést jelent. Idén Magyarországon is hasonló bevétel-növekedéssel számolnak.