A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) augusztusban versenyfelügyeleti eljárást indított az Aldi, az Auchan, a CBA, a Lidl, a Spar, a Tesco, továbbá a Magyar Dinnye Szövetség Közhasznú Egyesület és a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács ellen, mivel azok vélelmezhetően megegyeztek egyrészt a Magyarországon termesztett görögdinnye árában, másrészt abban, hogy a Magyarországon kívül megtermelt dinnyét nem, vagy csak diszkriminatív árazással forgalmaznak Magyarországon - közölte a hivatal a Privátbankárral.
Nem sokkal ezután megváltozott a törvény...
2012 őszén az Országgyűlés módosította a Szakmaközi törvényt. Ennek értelmében a mezőgazdasági termékeket érintő – akár folyamatban lévő – kartell eljárásokban a GVH köteles kikérni a vidékfejlesztési miniszter állásfoglalását a hazai versenyjog alkalmazhatósága kérdésében, és eljárását csak ezen álláspont alapján folytathatja.
Különleges bánásmód a mezőgazdaságban?
A GVH megkereste a vidékfejlesztési minisztert, az általa adott válasz szerint nem állapítható meg a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmának megszegése az ügyben. A Szakmaközi törvény módosítása gyakorlatilag kizárja a kartellezéssel kapcsolatos jogsértések szankcionálását agrártermékek vonatkozásában.
A GVH szerint ez jogbizonytalanságot teremt
Jóllehet a miniszter állásfoglalása az uniós jog alkalmazhatóságát nem érinti, a Szakmaközi törvény az Európai Unió Működéséről Szóló szerződés vonatkozásában is korlátozni törekszik a szankció kiszabásának lehetőségét. A GVH úgy ítélte meg, hogy a jogkövetkezmény nélküli, pusztán a jogsértés kimondására irányuló eljárás a jelen körülmények között nem vezethet a verseny feltételeinek érdemi javulásához - közölte a GVH.
A GVH álláspontja szerint a jelenlegi szabályozási helyzet jogbizonytalanságot teremt a mezőgazdasági termékekre irányuló kartellek megítélésében.Minderre tekintettel a GVH eljárását megszüntette.