A megoldás újdonsága, hogy nemcsak a befektetési döntési kompetencia kerül ki a vagyonról rendelkező kezéből, de a vagyonrendelő nem is utasíthatja a vagyonkezelőt. A kezelt vagyon tárgyai sem a vagyonrendelő házas- és élettársa, sem hitelezői számára nem érhetőek el. Ugyanakkor komoly probléma, hogy ha a vagyonrendelő ellen végrehajtás indul, akkor a bizalmi vagyonkezelési szerződés felmondható – ez a hazai szabályozás pont az RSM-DTM elnök-vezérigazgatója szerint akár az üzletág jövőjét is megkérdőjelezheti.
A törvényben a bizalmi vagyonkezelő számára megszabott 70 milliós minimális tőkekövetelmény nem túl erős, ugyanakkor a kezelt vagyon 20 százalékát kitevő biztosítékkal kell rendelkeznie a bizalmi vagyonkezelőnek – Kalocsai Zsolt szerint ha valóban többmilliárdos vagyonok kerülnek bizalmi vagyonkezelésbe, akkor a másfél milliárd forintos jelenlegi tőkemaximum szintjét mindenképp emelni kell.
Kalocsai Zsolt a konferencián elmondta: a bizalmi vagyonkezelés nem óriási lehetőség a szolgáltatóknak – jó eséllyel 10 cég tud majd elindulni, s ezek között is több kicsiny cég lesz. Ha nem lesznek komoly visszaélések, akkor is inkább évtizedes múltra lesz szükség ahhoz, hogy értékelni lehessen a bizalmi vagyonkezelés sikerességét hazánkban.