Garázsbolt Győrben - forrás: Wikipedia / Majomkerék |
Az üzletek száma hosszú ideje csökken Magyarországon, ami különösen a kisboltokat érinti súlyosan: az idei első félévben mintegy 2700 kisbolt mondott csődöt, míg a nagyobb áruházak száma valamelyest nőni tudott ebben az időszakban, írja a Központi Statisztikai Hivatal adataira hivatkozva a napi.hu. Ekkora mértékű csökkenést utoljára a válság időszakában láthattunk, a megszavazott béremelés azonban újabb hullámot hozhat el.
A csúcs 2006-ban volt, akkor 167 ezer üzlet működött az országban, egy évtized alatt azonban mintegy 28 ezer boltot zártak be. Tavalyelőtt és tavaly ráadásul az online pénztárgépek bevezetése teljesen lefölözte a teljesítményt, a kiskereskedelem 5-6 százalékos forgalomnövekedését teljes egészében elvitte az új rendszer kiépítése és beiktatása. Ebben persze a tisztulás is benne volt, sok trükköző boltos választotta inkább a bezárást.
Nincs elég dolgozó – ez hajtotta a béreket?
Ahogy arról már korábban is írtunk, szeptemberben 6,7 százalékkal nőttek a bérek, ez azonban a munkaerőhiánynak volt köszönhető. Az üzletek ugyanis legalább 10 százalékkal kényszerültek emelni a dolgozók béreit, hogy versenyképessé tegyék. Könnyen elképzelhető tehát, hogy nem feltétlenül a pénztárgépek hozta fehérítés, hanem a bérköltségek kigazdálkodhatatlansága vezetett a tömeges bezárásokhoz. A további kötelező béremelés ezt görgetheti tovább, vidéken akár a szolgáltatások is leállhatnak majd, erről korábban itt írtunk bővebben. >>>