Peter Roebben, a K&H Vállalati üzletág vezetője a bank csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: a kis- és középvállalati (kkv) szektor fejlesztése mind uniós, mind hazai szinten évek óta prioritást élvez, eközben a nagyvállalatok gazdasági szerepéről jóval kevesebb szó esik.
"Holott a szektor nemzetgazdasági jelentőségéhez nem férhet kétség, a hazai GDP közel felét nyújtó és a munkavállalók közel harmadát foglalkoztató nagyvállalatok az éves ipari termelés több mint 70 százalékát, míg az exportértékesítés 80 százalékát adják" - emelte ki. Hozzátette: emellett nem elhanyagolható a nagycégek hazai kutatás-fejlesztésben betöltött szerepe sem, hiszen a szektor közel 70 százaléka folytat ilyen jellegű tevékenységet.
Milyen területeken terveznek beruházásokat a vállalatok (%. Forrás: K&H nagyvállalati növekedési index |
Többség nem vesz fel új embert
A kutatás eredményei alapján a nagyvállalatok 52 százaléka árbevétel-emelkedéssel számol a következő 12 hónapban, tízből négyen stagnálást várnak, és csupán minden tizedik cég számol azzal, hogy csökkenni fognak a bevételei.
A nyereségvárakozásokat tekintve a szektor átlagosan 2,4 százalékos növekedést vár. Kevésbé kedvező hír, hogy csak minden ötödik nagyvállalat tervez munkaerő-felvételt, háromnegyedük nem tervezi, hogy változtatna dolgozói létszámán.
Harmaduk fejlesztene
A fejlesztéseket tekintve közel minden harmadik nagyvállalat beruházásai bővülésével számol. Ez gyakorlatilag a jelenlegi szintnek felel meg, tehát nem várható a beruházások ugrásszerű bővülése. A megvalósítandó beruházásoknál leginkább kapacitásbővítésben és technológiafejlesztésben gondolkodnak a vállalatok - derül ki a K&H csoport a GfK Hungária Piackutató Intézettel végzett közös kutatásából.
De hogyan?
A finanszírozást ugyanakkor döntően belső forrásból tervezik megoldani, a hitelezés nagyarányú élénkülése így továbbra sem várható. Kivételt ez alól az MNB növekedési hitelprogramja jelenti, mivel a kedvező kamatozás miatt közel minden hatodik cég (17 százalékuk) érdeklődik a jegybank növekedési hitelprogramjának második szakaszában elérhető kedvezményes forrás iránt.
"Az nhp második szakaszában még hangsúlyosabb az új, elsősorban beruházásra fordítandó hitelek szerepe: május végéig az új szerződések összege közel 175 milliárd forintot tett ki, aminek nagy részét, mintegy 132 milliárd forintot új beruházási hitelként helyeztek ki a bankok" - emlékeztetett Peter Roebben.