Az EBRD londoni székhelyén csütörtökön bemutatott 42 oldalas vizsgálati jelentés a tágabb értelemben vett európai felzárkózó térség több mint 15 ezer vállalatvezetőjének véleményét összegzi. A kétévi munkával összeállított tanulmány szerint a felmérésébe bevont cégvezetők a legnagyobb egyedi problémaként az árnyékgazdaság által támasztott tisztességtelen versenyt jelölték meg.
A jelentés szerint ugyanakkor Magyarországon az előző hasonló felmérésben kimutatott 49 százalékról 13 százalékra - a közép-európai EU-térségen belül a legalacsonyabbra - csökkent az "informális" gazdaság versenyére panaszkodó cégek aránya.
A vállalkozások csaknem egyharmadánál jelentette az árnyékgazdaság a legnagyobb problémát. A leginkább akadályozott országok pedig Azerbajdzsán és Szlovákia.
A második leginkább hátráltató tényező a felzárkózó európai térségben a pénzügy: Örményország, Horvátország, Oroszország és Mongólia vállalatai szenvednek a pénzhiánytól, azonban elmondható, hogy a vizsgált időszakban kevesebb cég vett fel hiteleket, mint az azt megelőzően vizsgált időszakban.
A kutatásban megjegyzik, hogy ez a visszaesés annak is betudható, hogy a cégek hiteligényeit elutasították, vagy annyira bizalmatlanok, hogy nem is fordulnak hitelért.
A harmadik legnagyobb probléma az áramellátás. Európában magas árakra, Kelet-Ázsiában pedig hiányos infrastruktúrára és a kimaradó szolgáltatásokra panaszkodnak, főleg albán, tádzsikisztáni és üzbég cégek.
A mostani vizsgálat három legégetőbb problémája megegyezik a 2008/9-ben végzett kutatás eredményeivel, csak a dobogókon cserélődtek a pozíciók. Ennek ellenére volt olyan terület, ahol javulást tapasztaltak az EBRD kutatói.
Bíróság, bürokrácia és jó munkaerő
Az elmúlt öt év adatai alapján a megkérdezett cégvezetők úgy vélik, hogy sokkal lazább lett a vállalkozásokhoz köthető jogrendszer. Ezek leginkább állami beavatkozásoknak köszönhetők, amelyek azonban elvártak az uniós jogharmonizáció kapcsán.
A gazdasági világválság lassú lecsengésével az elvándorolt munkaerő is kezd visszatérni az felzárkózó anyaországokba. A tapasztalatok szerint könnyebb lett szakmailag felkészült munkaerőt találni ebben a régióban.