Javul a helyzet, de lassabban
A Beszerzési Menedzser Index szezonálisan kiigazított júniusi értéke: 51,5.
Ez alapján a válaszadók nagyobb hányada májushoz képest összességében kedvezőbb folyamatokról számolt be. Tíz hónapja tart már a bővülés, az elmúlt egy évben egyszer nem volt 50,0 pont felett az index.
Az index mindazonáltal 2,3 százalékponttal alacsonyabb a májusi értéknél, és az év eddigi legalacsonyabb BMI-jét jelenti.
Így alakultak a részindexek
A termelési mennyiség indexe csökkent ugyan májusi értékéhez képest, de egy havi szűkülés után a termelt mennyiség emelkedését jelzi már nyolcadik hónapja.
Az új rendelések indexe erősebben csökkent, és a mostani így a nyolcadik legalacsonyabb júniusi érték 1995 óta.
A júniusi szállítási átfutási idő ideje hosszabb lett májushoz képest, de az ütem némileg lassult.
A vásárolt készletek csökkenni kezdtek, egy hónapos növekedés után ismét, de az ütem viszonylag gyenge.
A foglalkoztatottság-index értéke újból 50 pont felett volt ebben a hónapban, és az idei értékek május kivételével növekedésre utalnak.
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) egy összetett mutatószám, öt egyedi index súlyozott átlaga: új rendelések - 0,3; termelési mennyiség - 0,25; foglalkoztatás - 0,2; szállítási átfutási idő - 0,15; vásárolt készletek - 0,1. A BMI 50% feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, 50% alatti értéke a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A vállalatok által adott válaszok az előző hónaphoz viszonyított változást jelzik. Az index kiszámítása a válaszok százalékos megoszlásán alapul: a pozitív (nőtt) válaszok százalékos arányához hozzáadjuk a változatlan válaszok felét. Az így kapott index 100%-os értéke azt jelzi, hogy valamennyi vállalat növekedésről, fellendülésről számolt be. A BMI-t a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság számítja ki és teszi közzé. |
A külpiaci mutatók közül az importindex értéke csökkent májushoz képest, de az április havi szűkülés után másodszor jelzi az import mennyiségének újbóli növekedését.
Olcsóbb lett a bacon
Ebben a hónapban alumínium és fémek kapcsán jeleztek a válaszadók jelentősebb áremelkedést. Hiányt zöldborsó, kapor, petrezselyem, töltőanyag, speciális török perselyek és bizonyos alapanyagok esetében jeleztek. Jelentősebb árcsökkenésről számoltak be a válaszadók a bacon alapanyag esetében.