Tegnap felfüggesztették a vidéket érintő (GOP régióban is) kombinált mikrohitel-programot. Egy meglehetősen népszerű pályázati kiírásról van szó, melynek kiírását tavaly meghosszabbították február 28-ig, azonban most forráshiányra hivatkozva azt mégis felfüggesztették.
A kombinált mikrohitel-program az ÚSZT egyik legsikeresebb konstrukciója, a Pest megyére és Budapestre (KMOP) kiírt pályázatokat már májusban felfüggesztették - szintén forráshiány miatt.
Még nem késő?
Moskovits Pál |
E hét péntek éjfélig még be lehet adni a pályázatot, a közvetítők a korábbi tapasztalatok alapján nagy érdeklődésre számítanak az utolsó pillanatokban is - mondta el megkeresésünkre Moskovits Pál, a program szerződött közvetítő szervezete, a BG Finance vezérigazgatója. A szakértő szerint, akinek van félkész pályázata vagy már beleásta magát a programba, az jobb ha siet, talán még be tudja adni a határidőig. A BG Finance-nél például még péntek estig elfogadják a beérkező anyagokat, de mindenképpen érdemes érdeklődni a közvetítőpartnereknél. Az NFÜ által kiírt pályázatokat ugyanis professzionális hitelközvetítők, vállalkozásfejlesztő alapítványok és a takarékszövetkezetek közvetítik és hitelezik a kkv-k felé - akiket szintén pályázaton választottak ki. Aki most kezdene csak neki a pályázatnak, az jobb, ha az új kiírásig elfelejti egyelőre a kombinált mikrohitelt.
2013-ra nem írtak ki egyelőre újabb pályázatokat ebben a programban, Moskovits szerint a KMOP (Budapest és Pest megye) és a GOP (vidék) régióban minél előbb meg kellene ezt lépni, hiszen nagyon sikeres pályázatról van szó. A számokból kitűnik, a kombinált mikorhitel-program a valószínűleg hamarosan megszűnő NFÜ egyik slágerterméke.
A program lényege, hogy az állam által pályázaton kiválasztott közvetítő szervezetek kötött keretek között olcsó, a piaci kamatozásnál kedvezőbb hitelt biztosítanak a mikrovállalkozásoknak, amit az állam vissza nem térítendő támogatással egészít ki (ennek uniós és költségvetési forrásai vannak).
A kombinált mikrohitel-programban hardver- és szoftverbeszerzésre valamint ingatlanfejlesztésre lehet pályázni. A mikrohitel mellé járó vissza nem térítendő támogatásra most induló vállalkozások is pályázhatnak. Mikrovállalkozásnak számít a pályázati kiírás szerint az a cég, melynek nettó árbevétele legfeljebb 2 millió euró, alkalmazottainak száma nem haladja meg a 9 főt. A mikrohitel összege minimum 1 millió, maximum 20 millió forint lehet, de maximum az elszámolható projektérték 60%-a, a mellé járó támogatás összege legfeljebb 10 millió forint lehet. Az önerő a projektérték 10%-a. A tőketörlesztés türelmi ideje maximum 1 év, a hitel futamideje maximum 120 hónap lehet - a hitel fix kamatozású forinthitel, a kamat maximum 9% lehet. A projekt fenntartási időszaka 3 év. A szerződött közvetítők ezen felül maximum 50.000 forint tranzakciós díjat, előtörlesztési díjat, behajtással kapcsolatos költségeket és továbbhárított költségeket is felszámolhatnak, ezekről mindenképpen tájékozódjunk előre, hogy ne érjenek minket meglepetések a szerződéskötéskor. |
A fejlesztési ügynökség február 8-ai hatállyal összesen három vállalkozásfejlesztési pályázatát függesztette fel, ezek: a fent említett GOP-2011-2.1.1/M, valamint a GOP-2012-2.1.1/B és GOP-2011-2.1.1/KHG. Mindháromra a Pest megyén és Budapesten kívüli cégek pályázhattak.