Július elsejétől december 31-ig meghosszabbították a Széchenyi Hitelkártya Programot, a hazai kkv-szektor számára kedvezményes finanszírozási források elérhetőségét biztosító feltételekkel - jelentette be Nagy Márton, gazdaságfejlesztési miniszter. Ugyanakkor a kedvezményes hitel legmagasabb kamata az eddigieknél 1 százalékkal feljebb tolódik, így legfeljebb 3,5 százalékos fix kamattal lesz elérhető. Parragh László, az MKIK elnöke szerint a kamatok növelését az emelkedő infláció kényszerítette ki.
A gazdaságfejlesztési miniszter szerint, ha most magára hagynák a kkv-szektort, az a hitelezési források gyors elapadásához vezetne, ezért az MKIK-val és a KAVOSZ-szal együtt úgy döntöttek, hogy meghosszabbítják a kkv-k kedvezményes hitelekhez való hozzáférését, amit az állami garanciavállalás továbbra is segíteni fog. Nagy Márton hangsúlyozta, hogy a kkv-hitelpiacon nemhogy túlfűtöttség nincs, de könnyen leállhatna a hitelezés, ha megszűnne a kormányzati támogatás. A hitelstoppot sokkal nehezebb visszafordítani, ráadásul más kockázatokat is generálhat.
A támogatás hatására bár további hitelállomány növekedés várható, azonban a miniszter kiemelte, hogy minden egy százalékos hitelállomány bővülés 0,2–0,4 százalékos GDP-növekedést hozhat. A hitelezés támogatásával a kormány a beruházási rátát 25 százalék felett kívánja tartani, a költségvetési egyensúly fenntartása mellett, ezzel pedig a hosszú távú növekedést védi.
Krisán László, a KAVOSZ Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy a Széchenyi Hitelkártya Program korábban elérhető 12 termékéből többet összevontak, így a jövőben 7 lehetőség közül lehet választani.
A különadók átmenetiek
Az extraprofit adók szigorúan átmenetiek, azok több mint 80 százalékát az energiacégek és a bankok adója teszi ki, amely a kormány szándéka szerint legfeljebb két évig maradhat fent – hangsúlyozta Nagy Márton. A gazdaságfejlesztési miniszter kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy az élelmiszer-árstop nélkül az érintett fogyasztói kosár 50 százalékkal drágult volna.
KATA-módosítás
Parragh László a KATA-szabályok módosításával kapcsolatban elmondta, hogy még nincs végső elképzelés, de a cél az, hogy megszüntessék annak lehetőségét, hogy munkaviszonyt lehessen kiváltani a KATA-val.