Az Európai Építőipari Szövetség (EBC) által megtartott nemzetközi rendezvényen elhangzott: az EBC egyik célja, hogy átláthatóvá tegye az alvállalkozói láncot az építőiparban. Az Európai Bizottság által 150 ezer euróval finanszírozott kockázatfeltáró Under Construction projekt budapesti tanácskozásán francia és cseh szakértők is részt vesznek.
Az Európai Unió 27 tagállamában 2,7 millió építőipari vállalkozás tevékenykedik, 13 millió munkavállalóval, így egy cégnél 5 ember dolgozik átlagosan - ismertette Riccardo Viaggi, az EBC főtitkára a konferencián.
Az unió bruttó hazai termékének (GDP) 10 százalékát adja ez az ágazat. A cégek 92 százaléka 10 fő alatti, ezek adják a termelési érték 31 százalékát, a 10-49 fős cégek 30 százalékkal, míg az 50-249 fős cégek 19 százalékkal részesednek. A 250 főnél többet foglalkoztató cégek a termelési értékből 20 százalékot mondhatnak magukénak.
A kis- és közepes vállalkozások túlsúlya miatt az EBC elsősorban értük lobbizik az uniós adminisztrációban, az egyik cél az alvállalkozói lánc átláthatóbbá tétele, a másik pedig a kis cégek nagyobb részvétele a közbeszerzésekben - húzta alá a főtitkár.
A fekete munkát okolta a sok munkahelyi balesetért Pallagi Gyula, az Építő-, Fa-, és Építőanyag-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének elnöke. Rámutatott: a hosszú alvállalkozói lánc végén már díj sem jut a cégeknek, így azok munkavédelemre sem tudnak áldozni.
Szeptemberi újdonságok a csődtörvényben
Engedély nélkül is építhetünk garázst
Statisztika és valóság: nagy a baj az építőiparban
Építőipar: kíméletlen a verseny
MTI