Szeretnénk a védjegyjogosultak figyelmét felhívni egy olyan megtévesztő díjfizetési felszólításokkal kapcsolatos eljárásra, amely károkat okozhat a védjegyjogosultaknak, akár néhány százezer forint nagyságrendben is. Az elmúlt időszakban elterjedt gyakorlat szerint főleg külföldi cégek kéretlen díjfizetési felszólításokat küldenek közvetlenül a védjegyjogosultaknak, olyan látszatot keltve, mintha hivatalos számláról lenne szó.
A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) a nyitólapján nagybetűs, figyelemfelkeltő link alatt igen részletes tájékoztatást nyújt az ilyen kéretlen felszólításokkal kapcsolatosan:
„Néhány cég szabadalmi, illetve védjegybejelentésekkel, továbbá védjegyoltalom megújításokkal kapcsolatban - hivatalos számla látszatát keltő - kéretlen díjfizetési felhívásokat küld magyarországi bejelentők, jogosultak részére. A levelek a szabadalmi, illetve védjegybejelentéssel kapcsolatos hivatalos számlának tűnnek, és legtöbbször csak a levélben található apró betűs tájékoztatóból derül ki, hogy valójában egy adatbázisba való bekerülést, "publikálást" ajánl a cég a befizetett összegért.
Amennyiben ilyen megtévesztő díjfizetési felhívást tartalmazó levelet kap, mindenképp győződjön meg annak eredetéről, tartalmáról, továbbá a kínált szolgáltatás jellemzőiről. Különösen ajánlott a kiszámlázott összeg rendeltetésének és a levélen szereplő bankszámlaszámnak az ellenőrzése."
Hiába fizetünk, nem lesz védjegyoltalom
Az SZTNH nem áll kapcsolatban a vállalkozásokkal, amelyek megtévesztő díjfizetési felhívásokkal keresik meg a bejelentőket és a védjegyjogosultakat. Az SZTNH felhívja a figyelmet arra, hogy az e cégek által nyújtott szolgáltatások semmilyen kihatást nem gyakorolnak az általa intézett iparjogvédelmi hatósági eljárások lefolytatására, a védjegyoltalomból eredő kizárólagos jog keletkezésére, módosulására, illetve megszűnésére. A "védjegypublikálás", illetve más hasonló "megújításra" vonatkozó szolgáltatás felajánlása a magyarországi, közösségi illetve nemzetközi védjegyoltalom szempontjából teljes mértékben irreleváns.
.Az SZTNH figyelmeztetésében nagyszámú példát hoz fel, hogy milyen cégektől érkezhet megtévesztő díjfizetési felhívások, azaz az SZTNH számára a megtévesztő díjfizetési felhívásokkal kapcsolatban rendelkezésre álló néhány példa megtalálható a Hivatal honlapján - mondta el érdeklődésünkre Dr. Lantos Judit ügyvéd, a Sár és Társai Ügyvédi Iroda - Danubia Szabadalmi és Jogi Iroda Kft. szakembere.
Az értesítő, amelyet a Privátbankár.hu kapott, az SZTNH által összegyűjtött minták között is szerepel.
217 500 forintot akartak legombolni rólunk
A magyarországi védjegyjogosultak ha nem rendelkeznek kellő információval a védjegy megújításával kapcsolatosan, akkor azt hihetik, hogy a kapott díjfizetési felszólítás teljesítésével védjegyoltalmát fenntarthatja. Ez történt a Privátbankár.hu Kft. védjegye esetében is, aki a számára oltalom alatt álló magyar nemzeti védjegy tekintetében kapta meg a képen látható átutalási megbízást.
A felhívás védjegy publikálás tárgyat jelöl meg, két éves időtartamra, és 217 500 forint összeget fizetésére szólít fel. A számlát kiállító cég Ausztriában van bejegyezve; ez a bevett gyakorlat, hogy mindig más országban lévő székhelyű cég adja az ajánlatot.
Hogyan működik és mennyibe kerül igazából a védjegyoltalom?
Dr. Lantos Judit elmondta. a magyar nemzeti védjegyeket az SZTNH lajstromozza és tartja nyilván. A védjegyoltalom időtartama 10 év, amely a bejelentés napjától kezdődik. A védjegy bejelentésekor kell a bejelentőnek megfizetnie a védjegybejelentési díjat, amelynek mértékét a 19/2005. (IV. 12.) GKM rendelet tartalmazza.
A díj nagysága attól függ, hogy hány áru- vagy szolgáltatási osztályra kérik a védjegy oltalmát. 3 áruosztályig a védjegybejelentés díja és a védjegyoltalom megújítására irányuló kérelem díja egyaránt 74 800 forint, amely háromnál több osztályba tartozó árujegyzék esetén a negyedik és minden további osztály után 32 000 forinttal emelkedik osztályonként.
A védjegyoltalom 10 évre keletkezik, erre az időtartamra kell megfizetni a védjegybejelentés díját. A 10 éves lejárat előtt az SZTNH értesítőt küld a védjegy megújításának esedékességéről vagy a védjegyjogosultnak, vagy pedig a jogi képviselőjének, ha ő nyújtotta be a védjegybejelentést.
A megújítás díja az SZTNH által megküldött postai készpénz-átutalási megbízás segítségével, vagy banki átutalással fizethető meg. A díjat az SZTNH-nak a Magyar Államkincstárnál vezetett előirányzat-felhasználási keretszámlájára kell befizetni. Az SZTNH nem küld számlát a bejelentők, jogosultak részére.
Csak akkor újíthatjuk meg, ha használjuk
A védjegy megújításának díja ugyanannyi, mint a védjegybejelentés díja, és ismét további 10 évre ad kizárólagos oltalmat. A védjegy oltalma ily módon 10 évenként tetszőleges időtartamig megújítható. Természetesen a védjegyjogosultnak használnia kell a védjegyét, mert ha 5 éves időtartamot elérően nem használja a védjegyet, akkor bárki kezdeményezheti a védjegy törlését használat hiánya miatt, hiszen méltánytalan volna a többi piaci szereplővel szemben, hogy valaki huzamos időtartamon át lefoglaljon magának kizárólagos módon egy olyan megjelölést, amelyet végül nem használ - mondta Dr. Lantos Judit.
Ingyen is van nyilvántartás, minek fizetni?
Az adatbázisok tekintetében kiemeli az SZTNH a közleményében, hogy „a valamennyi iparjogvédelmi oltalmi formára kiterjedő ingyenes, elektronikus és kutatható nyilvántartást vezet, amely az egyes iparjogvédelmi oltalmak részletes adatait tartalmazza.”
Végül fontos megjegyezni, hogy Magyarországon nemcsak a magyar nemzeti védjegyek élveznek védjegyoltalmat, hanem az ún. közösségi védjegyek is (angolul: community trademark vagy röviden CTM), amelyeket a spanyolországi alicantei székhelyű Belső Piaci Harmonizációs Hivatal (angolul OHIM, vagyis Office for Harmonization in the Internal Market) veszi nyilvántartásba. Az OHIM honlapján szintén megtalálható figyelmeztető oldal a megtévesztő díjfizetési felhívásokkal kapcsolatban, és egy másik oldalon összegyűjtve tartalmazza a különböző cégek által kiadott megtévesztő számlákat, amely lista 25. oldalán szintén a szóban forgó cég szerepel.
Ugyancsak oltalmat élveznek Magyarországon a Szellemi Tulajdon Világszervezeténél (WIPO) az ún. Madridi Megállapodáson és Madridi Jegyzőkönyvön keresztül külföldi bejelentők által bejelentett olyan nemzetközi védjegyek, amelynek oltalmát Magyarországra is kiterjeszteni kérték.Az SZTNH tájékoztatása szerint a megtévesztő díjfizetési felhívásokkal kapcsolatban hasonló - példákkal illusztrált - figyelmeztető oldalak megtalálhatóak a Belső Piaci Harmonizációs Hivatal, a Szellemi Tulajdon Világszervezete, az Európai Szabadalmi Hivatal, valamint több nemzeti hivatal honlapján - mondta el a Privátbankárnak Dr. Lantos Judit.