Segítenek is, meg nem is
A munkavállalás előtt célszerű a leendő foglalkoztatót ellenőrizni a NAV honlapján az alábbi linken, ahol az adatbázisok tartalmazzák a hátralékos, a felfüggesztett, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató gazdálkodókat, amelyeknél kockázatos lehet a munkavállalás.
Sajnos amilyen hasznos információkat tartalmaz az adatbázis, olyan nehezen kereshető: szerteágazó menüstruktúrában kell hol .pdf, hol .xls formátumú táblázatokból megtalálni a nekünk szükséges adatokat. Egységes keresési felület nincs, így a NAV honlapján sajnos nem tehetjük meg, hogy egyszerűen csak rákeresünk a minket érdeklő cégre, és megtudjuk, van-e adóhiánya, adótartozása, foglalkoztat-e feketén, esetleg éppen köztartozásmentes adózó-e a cég. Külön-külön viszont legalább rendelkezésre állnak ezek az adatok.
Munkaviszonyod van? Ragaszkodj a szerződéshez!
Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött – minimum az alapbért és a munkakört tartalmazó – munkaszerződéshez, amelyből egy példány a munkavállalóé. Alkalmi munka, idénymunka esetében nem kötelező az írásbeli szerződés, és bár az így alkalmazottak társadalombiztosítási szempontból még nem biztosítottak, de – a háztartási munkát vállalók kivételével – nyugellátás, munkahelyi baleset esetén egészségügyi ellátás, valamint munkanélküli ellátás nekik is jár. Az ilyen, egyszerűsített foglalkoztatású munkavállalóknak – amennyiben egyéb jogcímen egészségügyi ellátásra nem jogosultak – saját maguknak kell egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetniük a NAV-nál.
Mit tegyünk, ha ellenőrizni akarjuk a munkáltatót?
A munkáltatóknak kötelességük igazolást adni a munkavállaló számára a szabályos bejelentésről. A bejelentést követő napon automatikusan, de ha a dolgozó kéri, bármikor meg kell kapnia a dokumentumot, amely tartalmazza a bejelentésben közölt adatokat és a bejelentés teljesítésének időpontját.
Amennyiben valakinek kétségei vannak, a lakóhelye szerinti adóigazgatóság ügyfélszolgálatán vagy az Ügyfélkapu segítségével meggyőződhet arról, hogy bejelentették-e. Ha úgy tűnik, hogy nem szabályosan foglalkoztatják,és ezt munkahelyén nem sikerül tisztázni, a munkaviszony létesítésével, megszűnésével, megszüntetésével, munkabérrel, munkaidővel, rendkívüli munkavégzéssel kapcsolatban az illetékes Kormányhivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Szakigazgatási Szervének Munkaügyi Felügyelőségéhez fordulhat.