A Polarstern (Sarkcsillag) kutatóhajó péntek reggel visszatért az Északi-sarkvidékről az észak-németországi Bremenhavenbe. Ez volt az első hajó, amely jégtörés nélkül járta be az amerikai partvidék mellett húzódó Északnyugati-, illetve az orosz partok melletti Északkeleti-átjárót - mondta el a sarkkutató intézet szóvivője.
Az északi-sarki jégmező, amely augusztusban a műholdas mérések 30 év óta idén a második legnagyobb mértékben olvadt, a szeptemberi átkelés idejére teljesen eltűnt a két átjáró között - közölte október 7-én az Európai Űrügynökség (ESA).
Az átjárók hajózhatóvá válása révén az Európa és Ázsia között közlekedő kereskedelmi hajók - az útvonal 4000 kilométerrel való megrövidülése révén - jelentős időt és üzemanyagot takaríthatnak meg. A hajó kapitánya, Stefan Schwarze szerint a jégtörő használatára mindazonáltal szükség lehet, tekintettel a jégtáblák mozgására.
A Polarstern 2008. június 12-én indult el tudományos kutatásra Grönland és a Spitzbergák közelébe, majd augusztus 12-én Reykjavíknál megkezdte a sarkvidéki körutat, amely 70 napon át tartott. A hajó célja az volt, hogy behatoljon az Északi-sarkvidék szívébe tudományos kutatások céljából, ami nem mindig lehetséges, most azonban sikerült - mondta a szóvivő.
A fejlemények újabb lehetőségeket nyújtanak a tudományos kutatás számára, de igen aggasztóak a globális felmelegedés szempontjából - hangsúlyozta az intézet igazgatója, Karin Lochte sajtótájékoztatóján.
Tizenkét ország 117 tudósa tanulmányozta a jégtörő kutatóhajón az Atlanti-óceán északi vidékén honos madárfajokat - mondta el Wilfried Jokat, az expedíció vezetője. A tudósok mintákat vettek a tengerfenékből és akusztikai méréseket végeztek a sarkvidék középső részében található ásványi kincsek felmérésére.
Az Északi-sarkvidéken a jelenlegi technológiákkal feltárható mintegy 90 milliárd hordó kőolaj, 557 milliárd köbméter földgáz és 44 millió hordó cseppfolyós földgáz található az amerikai földtani kutató intézet (USGS) júliusban közzétett jelentése szerint.
Tudományos bevetésre indulnak a gumikacsák
Hangyányit jobb a helyzet az Északi-sarkon
Egy hónapos főszezon az Északi-sarkon
Nagy a baj: már az Északi-sark is jégmentes lesz
MTI