Kéne 25 ezer dollár banánzongorára
Hannes Takacs, a CAPMEX ügyvezető igazgatója példákkal kezdte előadását a Privátbankár.hu Tőkepiac 2014 című konferenciáján: egy vállalkozó a banánzongora ötletével jelentkezett bankjánál (egy zongora, amelynek billentyűi szó szerint banánok). 25 ezer dollárt kért az ötlet megvalósítására, amit természetesen nem adott meg a bank A vállalkozót az internethez fordult - a közösségnek tetszett az ötlet, és bő 25 ezer helyett bő félmillió dollárt dobtak össze. A vállalkozás azóta is sikeresen működik.
100 ezer euró kellett volna egy másik kis cégnek egy számítógéphez köthető e-papír-karórára – bankhitelből ezt nem sikerült összeszedni, az internetes közösség 70 ezer tagja viszont összeadott több mint 10 millió dollárt.
Ki ad erre pénzt?
Hannes Takács elmondta: a kis- és középvállalatoknak jellemzően sokkal szigorúbb feltételekkel kínálnak hitelt a bankok, mint a nagyobb cégeknek. Magasabb kamatokkal, rövidebb futamidőre, magasabb fedezetigénnyel szerezhetnek banki forrást, mint egy kiforrott termékkel vagy szolgáltatással rendelkező, nagyobb volumenben működő cég.
A tőkepiacokról sem könnyű hitelt szerezni egy kisvállalkozásnak: a tőzsdei befektetők ingerküszöbét el sem éri egy ilyen méretű cég. Nem véletlen, hogy egyre nő a közösségi finanszírozás szerepe, ami mindig az interneten szerveződik – és egyre nő az érdeklődés azok iránt a platformok iránt, amelyek összekötik a vállalkozásokat a kisbefektetőkkel. A Google és Donald Trump is fektettett már ilyen platformba.
Valaki nagyot fog ezen nyerni...
Felmérések szerint hatalmas potenciál ezekben a felöletekben: globális szinten egy világbankio tanulmány szerint 96 milliárd dollár a piac mérete. Nagy kérdés, hogy ki tudja majd rátenni a kezét erre? Előrukkolnak a brókercégek egy saját platformmal? Vagy lesz esetleg egy saját tőzsdéjük? Esetleg a magánbefektetők fölözik le a piacot?
Hannes Takacs elmondta: klasszikus értelemben egy tőzsde szerepe az, hogy tőkéhez juttassa a vállalatokat, közvetítőként szerepeljen tőke és vállalat közzött. Kérdés, hogy a kis cégeknél ez mennyire működhet. Vannak olyan tőzsdék, amelyek külön kkv-szekciókat is kialakítanak, de ezek nem igazán sikeresek: a vállalatok igényei az eltérő életszakaszokban különbözőek, és nem mindig felelnek meg a tőzsdei követelményeknek. Igazán jó példa nincs a régióban, pedig nagy szükség lenne rá – mondta a szakember. Eljött azonban a cselekvés ideje: ha a tőzsdék nem tudnak idpben lépni, és kiszolgálni a keletkező igényeket, akkor a magánbefektetők elhalásszák az orruk elől ezt a lehetőséget - mondta Takacs.