A Kaguya japán műhold high-definiton (HD, nagyfelbontású) kamerája azt a számunkra ritkán látható eseményt örökítette meg április 5-én, ahogy a Föld „felemelkedik” a Hold horizontja alól. A japán űrügynökség, a JAXA most egy rövid videorészletet tett közzé.
A JAXA bejelentése szerint ez az első alkalom, hogy a világűrből HD-minőségű felvétel érkezik a teljes földkeltéről.
Ahhoz, hogy a felvétel elkészülhessen, a Napnak, a Földnek és a Kaguyának egy vonalba kellett állnia. Csak így megfelelő a szög ahhoz, hogy a kamera egy teljes, gömbszerű Földet láthasson. Ilyen pályaegyezés viszont mindössze kétszer fordul elő egy évben.
A Kaguya felvételét a space.com oldalán tekintheti meg >> |
A holdhercegnőről elnevezett japán műholdat 2007 szeptemberében állították pályára. Eredeti küldetése szerint egy éven át tanulmányozza a holdfelszínt, a JAXA mérnökei viszont szeretnék meghosszabbítani a missziót.
Az 55 milliárd jen (több mint 86 milliárd forintnak megfelelő) értékű Kaguya fedélzetén 14 tudományos műszer működik, ezek egyike a nagyfelbontású kamera, melynek segítségével 100 kilométeres magasságból tanulmányozzák a holdfelszínt. A Kaguya sikeresen útnak indított két miniatűr műholdat is, amelyek a Hold gravitációs mezejének tanulmányozását teszik lehetővé.
A Föld 10 titka: ha ezt tudnánk, mindent tudnánk
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
Robottal hódítaná meg Kína a Holdat
Csillagközi balhé egy könyvtári könyv miatt
A marslakókat a föld alatt kell keresni?
Megtalálták Naprendszerünk kicsinyített mását
Szenzáció az űrben: elérte a Merkúrt egy űrszonda
space.com