A klímaberendezések szállítására szakosodott szlovák vállalat oroszországi egészségügyi intézményekben telepített volna légkondicionáló berendezéseket uniós finanszírozással. A szankciók miatt azonban a pénzforrás elapadt, a szlovák vállalat pedig csődbe ment.
A szankciók valószínűleg további, elsősorban gépipari vállalatokat is hátrányosan érintenek majd Szlovákiában. Néhányat közvetlenül, többségüket pedig, mint német hadiipari vállalatok beszállítóit, közvetve.
Még nem tudni, hány munkahely kerül veszélybe
Peter Mihok, a szlovák kereskedelmi- és iparkamara elnöke a Pravda lapnak adott nyilatkozata szerint a szankciók közvetett hatása jelenti a legnagyobb veszélyt a szlovák iparvállalatok számára, hiszen nem csak német, de francia és olasz vállalatoknak is szállítanak alkatrészeket, amelyek most automatikusan fel fogják mondani megrendeléseiket. Az, hogy a szankciók pontosan hány szlovákiai munkahelyet sodornak veszélybe, csak néhány hónapon belül fog kiderülni - mondta Peter Mihok.
A szankciók nagy bizonytalanságot keltettek a szlovák vállalatok körében, jórészt a feltételezhető orosz ellenlépések miatt. A szlovák exportnak mintegy négy százalékát teszi ki a közvetlen oroszországi kivitel, ami 2013-ban 2,5 milliárd eurót tett ki, felerészt gépjármű export formájában. A szlovákiai Kia üzem például termelésének egy ötödét szállítja Oroszországba.