A Kínában tevékenykedő európai vállalatok huszonkét százaléka elhagyná az országot - derül ki az Európai Kereskedelmi Kamara pekingi képviseletének kedden közzétett felmérésből.
Annak ellenére, hogy Kína fontos stratégiai piac sok európai cég számára, a bürokratikus és a kereskedelmi akadályok, a működési környezet bizonytalansága, valamint a munkaköltségek emelkedése üzletpolitikájuk átértékelésére készteti a cégeket.
Olcsóbb munkaerővel rendelkező délkelet-ázsiai országok, mint például Vietnám, valamint a feltörekvő piacokkal rendelkező országok - főként India - kínál vonzó alternatívát a Kínában tevékenykedő európai vállalatoknak.
A megkérdezett vállalatok 48 százaléka szerint bürokratikus akadályok miatt hiúsultak meg üzletek, s közülük 64 százalék állította azt, hogy emiatt bevételeik 10 százalékkal csökkentek. Ez a kamara szerint összességében több milliárd eurót jelenthet.
Forrás:Európai kereskedelmi Kamara
Ugyanazon felmérés azt is bemutatja, hogy annak ellenére, hogy a kelet felé nyitó vállalatok részéről nem csak pozitív hírek érkeznek vissza Európába, a megkérdezett vállalatoknak továbbra is növekvő hányada tervez Kínában befektetni. Ez jól szemlélteti, hogy Kína még jó darabig az európai befektetések célpontja marad.