A zsebszerződések megsemmisítése kapcsán mérgesedett el a két ország viszonya a földkérdésben. A héten a kaposvári bíróság érvénytelenített részben egy földszerződést. A megvádolt cég viszont előhúzta zsebéből egy választott bécsi döntőbíróság végzését, amely teljességgel rendben lévőnek találta az évtizedekkel korábban megkötött szerződést. Akkor most kinek van igaza? Az elmúlt hetekben 16 osztrák földtulajdonost fosztott meg magyarországi területei magyar bíróság. A legutóbbi a Hubertus ügye volt, amelyről a Privátbankár is beszámolt.
Most a Vidékfejlesztési Minisztérium indított kurucos támadást
A tárca elküldte állásfoglalását az üggyel foglalkozó két osztrák sajtóorgánumnak is és ebben kifejtik, hogy a magyar állam tiszteletben tartja a tulajdonhoz való alkotmányos jogot, amely a jogszerűen tulajdonjogot szerző uniós külföldit ugyanúgy megilleti, mint a magyarokat. A dokumentum ugyanakkor hangsúlyozza: termőföld tulajdonjogát a hatályos szabályozás szerint, az Európai Unió által 2014 májusáig biztosított moratórium lejártáig - a törvényben meghatározott kivételektől eltekintve - kizárólag magyar állampolgársággal rendelkező magánszemély szerezheti meg.
Tagállami állampolgár a magyar földpiac megnyitásáig abban az esetben mentesülhet a tilalom alól, ha önálló vállalkozó mezőgazdasági termelőként kíván letelepedni Magyarországon, legalább három éve folyamatosan, jogszerűen Magyarországon lakik és folytat mezőgazdasági tevékenységet, továbbá rendelkezik az erre vonatkozó hatósági igazolással.
Vége a kiskapuknak, vége az osztrák vircsafnak
A közlemény emlékeztet: közismert tény, hogy az elmúlt két évtizedben számos olyan technika alakult ki a joggyakorlatban, amely a tulajdonszerzést gátló jogszabályi rendelkezések kijátszását, megkerülését szolgálta. A kormány ennek a gyakorlatnak a felszámolására hozta létre azt a tárcaközi bizottságot, amelynek feladata az ilyen jogellenesnek, ezáltal a magyar polgári jog szabályai szerint semmisnek minősülő ügyletek feltárása és a továbbiakban szükséges lépések megtétele.
A tárca állásfoglalása kiemeli: a kormány a felek közti megállapodás időpontjában hatályos jogszabályoknak megfelelő szerződést "semmilyen formában nem kívánja bolygatni", tehát a jogszerűen termőföld-tulajdont szerzett tagállami polgároknak nem kell tartaniuk attól, hogy megfosztják őket a megélhetésüket biztosító, művelésükben lévő földterülettől. A jogszabályba ütköző szerződések megkötésében részt vevőknek ellenben számolnia kell az állam fellépésével úgy polgári jogi, mint büntetőjogi téren, hiszen Magyarországon a magyar törvények egyformán vonatkoznak mindenkire és azokat mindenkinek egyformán be is kell tartania
Nekiment a magyar földügyeknek az osztrák sajtó
Az Ö1 osztrák közszolgálati rádió arról számolt be, hogy a magyar hatóságok 16 esetben rendelték el osztrák állampolgárok termőföldvásárlásának érvénytelenítését. A helyi magyar hatóságoknak ugyanis, amelyek előzőleg engedélyt adtak a telekkönyvi bejegyzésre, megváltozott az illetékességük, és a telekkönyvi bejegyzések érvénytelenítésére Budapestről kaptak utasítást - hangzott el a rádióban. Az adó arról is beszámolt, hogy az érintett osztrák gazdák a budapesti osztrák nagykövetség mezőgazdasági tanácsosához fordultak segítségért.
A tanácsos szerint az osztrák gazdák földvásárlásuk előtt megszerezték az érintett megyei földművelésügyi hivatalok engedélyét, és a földhivatalok ezek alapján jegyezték be az új tulajdonosokat a telekkönyvbe. Később azonban kiderült, hogy a hatóságok nem állíthatták volna ki az engedélyeket, mert a 2011. január elsejétől életbe lépő törvény értelmében elvesztették ezt a jogkörüket. Ennek ellenére még 2011 augusztusában is adtak ki földvásárláshoz szükséges hozzájárulást.
Valaki elfelejtett szólni, hogy a hivataloknak már nincs joga engedélyt kiadni
Az érintett gazdák azután 2012-ben értesítést kaptak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivataltól (a Nébih hivatalosan 2012 márciusában jött létre a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és a Magyar Élelmiszer-biztonsági Hivatal összevonásával), hogy a kiadott engedélyek érvénytelenek. A földhivatalokat pedig arról tájékoztatta a Nébih, hogy a földvásárlási szerződések érvénytelenek, helyre kell állítani az eredeti állapotot. Ez azonban nem történt meg és az ügyészség erre beperelte a hivatalokat - tette hozzá az osztrák diplomata.
Zalai parcellák |
A tanácsos többször is tárgyalt az osztrák gazdák gondjával kapcsolatban a Vidékfejlesztési Minisztériumban, de semmi nem történt. Végül Ausztria elunta a dolgot és az ügyben az Európai Bizottsághoz fordult. Ernst Zimmerl hozzátette, hogy ebben a helyzetben ő már semmit sem tehet. Hangsúlyozta azonban, hogy nem az osztrák gazdák, hanem egyértelműen a magyar hatóságok mulasztásáról van szó, intézkedésükkel megsértik a tulajdonhoz való jogot, és nem gondoskodnak a jogbiztonságról. Ezért is jelezte a problémát Bécs Brüsszelnek.
A magyar-osztrák földvitát már Brüsszel vizsgálja
Michael Spindelegger osztrák külügyminiszter Bécsben azt mondta: minden egyes esetet külön megvizsgálnak. Kitért arra is, hogy szakmai szinten is "megoldásorientált" megbeszéléseket folytatnak. Egyúttal hozzátette: nem szabad a "Magyarország-szapulás" hibájába esni. Emlékeztetett, hogy már tavaly megbeszéléseket folytatott a témában Orbán Viktor miniszterelnökkel.
Az Európai Bizottság belső piaci biztosának szóvivője, Stefaan De Rynck az ORF osztrák közszolgálati rádióban azt mondta: meg fogják vizsgálni a panaszokat. "Nagyon komolyan vesszük ezeket a vádakat, de mielőtt lépéseket teszünk, először részletesen tájékozódnunk kell" - tette hozzá a szóvivő.