Lájkold a Privátbankárt, mi adunk 10 forintot - fogjunk össze együtt a gyerekekért! >> |
A megállapodást Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági ügyekért felelős államtitkára és Martin Svejda, a Lego beruházási igazgatója írta alá.
Szijjártó Péter az aláírás előtti beszédében kiemelte: ez a megállapodás többről szól, mint egy kormány és egy nagyvállalat megegyezése termelésről, magyar beszállítókról és munkahelyteremtésről. Ez a megállapodás az értékközösségről is szól Magyarország és a Lego között, hiszen az aláíró felek értékrendjének középpontjában a család áll.
Martin Svejda szavai szerint a Lego örömmel fogadta el a magyar kormány felkérését a közös építkezésre. Hangsúlyozta, hogy a nyíregyházi gyár fontos a Legónak, mert ebben az üzemben gyártják a cég összes Duplo kockáját, és itt működik a társaság teljes fröccsöntő kapacitásának egyötöde.
Kifejtette, hogy a magyar kormány az intézkedéseivel, például az adórendszer gyermekbaráttá alakításával támogatja a családokat, a Lego pedig megmaradt családi tulajdonban álló vállalatnak, és ezt a szemléletet érvényesíti mindennapi üzleti tevékenysége során. A dán vállalat elismerésre méltó társadalmi szerepvállalással rendelkezik - tette hozzá.
Értékőrzésre törekszenek
Hangsúlyozta, hogy a magyarországi gyár helyi beszállítókra támaszkodik, és ebből a közös munkából születik az az érték, amely mélyen összefűzi a vállalatot a helyi közösséggel, a település, a régió fejlődésével, tágabb értelemben pedig Magyarország sikerével. Hozzátette, hogy a Lego a most aláírt dokumentumba foglalja elkötelezettségét ezeknek az értékeknek megőrzése és gyarapítása iránt.
Ha partnerségünk ezután is a "Játssz jól" elvéhez igazodik - utalt Martin Svejda a dán lego szó jelentésére -, minden bizonnyal megbirkózunk a változó körülmények kihívásaival - mondta a beruházási igazgató.
Bővítik a gyárat
Jesper Hassellund Mikkelsen, a Lego Manufacturing Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy a jelenlegi megállapodás egy olyan együttműködés kezdete, amely hosszútávú lehetőségeket és munkahelyeket teremt, valamint erősíti a Lego pozícióját a magyar piacon. Elmondta, hogy az elkövetkező években a Lego a jelenlegi nyíregyházi gyárának területét 122 ezer négyzetméterre növeli és megduplázza a fröccsöntő gépek mennyiségét.
Szijjártó Péter a vállalatcsoportról elmondta, hogy az elmúlt három évben 40 százalékkal növelte bevételeit világszerte, Magyarországon pedig ezalatt 8-ról 12 milliárd forintra emelkedett a bevétele. A Lego 12 ezer embert foglalkoztat és a cég üzleti eredménye tavaly 25 százalékkal nőtt.
A családi tulajdonú dán cégnek Magyarországon Nyíregyházán van gyára, amely egyike azon öt helyszínnek a világon, ahol a Lego játékokat gyártják. Két gyáruk van még Dániában, egy-egy Csehországban és Mexikóban. Az anyavállalatnál az idén február elején azt közölték, hogy a dániai Billundban lévő központi gyárból termelést csoportosítanak át külföldi üzemeikbe, egyebek közt Magyarországra.
A nyíregyházi ipari parkban működő Lego Manufacturing Kft. évente átlagosan 1200-1300 embert foglalkoztat. A társaság 200 millió eurós - mintegy 60 milliárd forint - beruházással új gyárat épít Nyíregyházán, amely a tervek szerint 2014-re készül el. A 122 ezer négyzetméteres ipari létesítményben műanyag fröccsöntő üzemet, dekorációs-, feldolgozó- és csomagoló részleget, raktárt, valamint egyéb termelési kiszolgáló gyárrészeket alakítanak ki.
A fele még hátra van
A kormány a tervek szerint 40 nagybefektetővel köt megállapodást. Eddig többek között szerződést kötött a Nokia Siemens Network-kel, a GE Hungary Kft-vel, a Coca-Colával, a Richter Gedeon Nyrt.-vel, az Alcoa-Köfém Kft.-vel, a Stadler Rail Csoporttal, a Tesco-Global Áruházak Zrt.-vel, a Daimler AG-vel, a Magyar Suzuki Zrt.-vel, valamint a Hankook Tire Kft.-vel és a Microsoft Magyarország Kft.-vel, az IBM-mel, a Tata Consultancy Services-szel.