Orbán szerint multiellenes hangulat van a világban
Orbán Viktor szerint a világban uralkodó "multiellenes hangulatban" hangsúlyozni kell, hogy "nem lehet mindenkit egy kalap alá venni", vannak ugyanis ellenpéldák, olyan társaságok, amelyek úgy illeszkedtek be a magyar gazdaságba, hogy nemcsak piacot akartak szerezni, hanem fejlesztenek és foglalkoztatnak is.
Ilyen a több ezer embernek munkát adó és jól fizető Alcoa is, amely a magyarok munkája és az amerikai tőke együttműködése révén létrejött nyeresége tekintélyes részét visszaforgatta Magyarországba, fejlesztve ezzel a magyar gazdaságot - mondta, hozzátéve: ezért minden magyarnak érdeke, hogy az Alcoa mint amerikai befektetés magyar irányítással továbbra is sikeres legyen Magyarországon.
Bizalmi kapcsolat a kormánnyal = stabilitás és kiszámíthatóság
Miről állapodtak meg? A dokumentum letölthető a kormany.hu-ról (.PDF) >> |
Beszédében a kormányfő nagy magyar sikernek nevezte, hogy a legmodernebb berendezésekhez alumínium alkatrészeket világszínvonalon gyártó Alcoát magyar emberek működtetik és vezetik.
"Magyarország az a hely, ahol nyereségesen lehet termelni, ahol lehet fejleszteni, és ahol a kormányzattal kialakított bizalmi kapcsolat stabilitást és kiszámíthatóságot ad a cég számára" - mondta a miniszterelnök.
Orbán Viktor rámutatott, hogy egy ekkora alumíniumipari cég képtelen lett volna egy rendszerváltáskori "kócerájprivatizáció" után talpon maradni, szétesett volna, azonban voltak és még mindig közöttünk vannak olyan vállalatvezetők, akik a rendszerváltás idején vállalati hűségből, becsületből, a dolgozók iránti felelősségből nem menedzsmentprivatizációban gondolkodtak, hanem a cég nemzetközi versenyképessé tételében.
Itthon marad a nyereség
Forgó Béla, az Alcoa-Köfém Kft. vezérigazgatója elmondta: az Alcoa az elmúlt 15 évben minden esztendőt nyereséggel zárt Magyarországon. Évente több mint nyolcmilliárd forinttal járulnak hozzá a magyar költségvetéshez, árbevételük körülbelül évi 160 milliárd forint, dolgozóik létszáma 1600-1700 közötti, a megtermelt nyereséget pedig szinte teljes egészében Magyarországon fordítják beruházásokra.
Alumínium felnik a székesfehérvári gyárban - fotó: alcoa.com |
Kóla, gyógyszer és könnyűfém
A mostani a harmadik stratégiai egyezmény a kabinet és nagyvállalatok között. Az elsőt a Coca-Colával kötötte a kormány, a másodikat pedig múlt pénteken a Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.-vel.
A gyógyszergyárral való megállapodás aláírási ünnepségén Orbán Viktor azt mondta, hogy a jövőben több nagy, a magyar gazdaságban speciális szerepet betöltő céggel kötnek hasonló, hosszú távú, stratégiai partnerségi megállapodást, amely egy újszerű gazdasági eszköz Magyarországon, innováció, "unortodoxia", és amely segít, hogy az ország a víz fölött maradjon, biztos talajon álljon.
A kormány tervei szerint idén körülbelül 40 nagy iparvállalattal állapodik majd meg, s ez a folyamat valóban el is indult: nemrég jelentették be a következő szerződési kört, amelyben Richter és az Alcoa-Köfém mellett a Magyar Suzuki Zrt. és a Hankook Tire szerepel.