Egy évben nagyjából 700 ezer amerikai veti alá magát lézeres látásjavító műtétnek. A világhírű golfozóhoz, Tiger Woodshoz hasonlóan ők is azt remélik, a reklámok ígéretéhez hűen megszabadulhatnak eddig használt szemüvegüktől, vagy kontaktlencséjüktől. Míg azonban a túlnyomó többség kiváló látással távozik a műtét utáni utolsó kontrollról, néhányan komoly, akár élethosszig tartó mellékhatásokkal, így például megromlott látással, vagy éppen túl száraz szemmel kénytelen megküzdeni. Az is előfordult, hogy a szem furcsán reagált a fényre, vagy hogy az illető a műtétet követően többé képtelen volt az éjszakai autóvezetésre.
Mindezek alapján szakértők most azt tanácsolják az amerikai kormányzatnak, hogy világosabban hívják fel az emberek figyelmét az ún. Lasik-eljárással kapcsolatos lehetséges veszélyekre. Az AP hírügynökség összeállítása szerint volt olyan páciens, aki homályos, elmosódott látásra panaszkodott a bevatkozást követően és arra, hogy néha kettős látása van, így pl. Holdból is kettőt vélt az égen felfedezni. Beszámolnak olyan esetről is, amikor valaki a műtét utáni szemfájdalmat és az elmosódott világot annyira nem volt képes elviselni, hogy az öngyilkosságba menekült.
A Lasik eljárást a hirdetésekben gyorsnak és fájdalommentesnek tüntetik fel. A magyarországi Optik+Med klinika honlapján olvasható tájékoztató szerint a beavatkozás során bevágnak a szaruhártya felszíne alá, itt egy vékony lebenyt készítenek, majd ezt felhajtják és a felszín alatt - ahol már nincsenek idegsejtek - végzik el a lézerkezelést.
A Optik+Med tájékoztatója szerint egyébként valamennyi, lézeres szemműtét során alkalmazott módszer megegyezik abban, hogy a lézerkészülék a szaruhártya hám alatti részének finom átalakításával szünteti meg a szem fénytörési hibáját. Az eljárások abban különböznek egymástól, hogy milyen módon érjük el a szaruhártyának ezt, a kezelésre alkalmas területét. A honlapon olvasható információk szerint az ún. PRK-eljárást követően esetlegesen fellépő, néhány napig tartó kellemetlenség miatt fejlesztették ki a LASIK eljárást.
Kutyabaj, macskajaj: érdemes körbe szimatolni
Csak az Egyesült Államokban 7,6 millió ember választotta a látásjavítás ezen formáját - közülük 140-en írtak panaszlevelet az FDA-nak |
Nem tisztázott ugyanakkor, hogy közülük hányan küzdenek komoly mellékhatásokkal és hány embert "csak" az zavar, hogy nem lett anyira éles a látása, mint amire számított. A legprecízebb számokkal a hadseregnél rendelkeznek, ahol a komoly mellékhatásokkal küzdők aránya jóval 1 százalék alatt marad. A bevatkozást egyébként már a NASA is negedélyezi űrhajósai számára, az amerikai haderőnél pedig - a pilótákat is beleértve - több mint százezer katonánál hajtották már végre.
Az FDA - zömmel szemüveges - tanácsadói úgy vélik, a jövőbeli Lasik-páciensek figyelmét az eddigieknél jobban fel kell hívni a lehetséges veszélyekre. Így javaslatuk szerint jobban szükséges a műtétre való alkalmatlansági feltételeket (pl. renkdívüli mértékű rövidlátás, túl nagy pupilla) kihangsúlyozni, illetve az esetleges mellékhatásokkal kapcsolatban, mint a száraz szem is jobb tájékoztatást kell nyújtani. Különböző statisztikák szerint a Lasik-kezelésen átesett páciensek 36-48 százaléka küzd a szemszárazság különböző fokozatával. (Persze, egy részük már a műtét előtt is szenvedett ettől a kellemetlenségtől.)
A szervezet ezen kívül kiemeli azt is, hogy akinek a rövidlátását ezzel az eljárással korrigálták, annak a későbbiek folyamán biztosan szüksége lesz olvasó szemüvegre, míg a műtétet elkerülők körében ez csak lehetséges. Természetesen szó sincs arról, hogy az USA-ban komolyan gondolkoznának a milliók számára bevált Lasik-eljárás bárminemű korlátozásán, mindazonáltal az FDA szemészeti szakemberek bevonásával jövőre egy nagy lélegzetvételű tanulmány elkészítését tervezi anak érdekében, hogy feltárják, mely páciensek számíthatnak kevésbé kellemes kimenetelű műtétre.
Tilos lesz genetikai ok miatt kirúgni valakit
A szűzteában hiszünk legjobban
Kés alatt: sokba kerül a hiúság
Megtörtént az első lenyelhető kamerás vizsgálat
Evolúciós szivatás: minek nekünk bölcsességfog?!
AP, HealthDay