A magántőke és kockázati tőke befektetések számát tekintve 2009 volt a mélypont Magyarországon, amikor az előző évi felére esett vissza a felvásárlások száma. A Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület adatai szerint 2009-ben 12 cégben szereztek tulajdonrészt kockázati és magántőke társaságok, 2010-ben 19-ben, 2011-ben pedig az előzetes adatok szerint mintegy 25-30 cégben történt befektetés.
A korábbi 20-30 helyett 150-200 befektetés is lehet Magyarországon
Horgos Lénárd, a finanszírozási és exporttanácsadással foglalkozó M27 Csoport magyar irodájának vezetője elmondta, hogy a trendekből egyértelműen látszik, hogy a következő három évben egyre több vállalkozás keresi majd a kockázati- és magántőkében rejlő lehetőségeket, ráadásul vannak elérhető források a tőkealapoknál, sőt, újak indulnak rövidesen. Az eddig tapasztalt évi 20-30 befektetéshez képest robbanásszerű tranzakciószám növekedésre számít a szakértő, és körülbelül 150-200 befektetést prognosztizál a következő 1,5-2 év során.
Az elmúlt években a recesszió hatására jelentősen szűkült a banki finanszírozások elérhetősége, ezzel egyidejűleg Kelet-Közép-Európában 2014-től minden bizonnyal nagymértékben csökken a vissza nem térítendő európai uniós támogatások köre. A 2010-ben indult Jeremie-programból és a hamarosan induló Jeremie II. alapból a közeljövőben még számos, kisebb összegű befektetés valósulhat meg. A szakértő hozzátette, hogy finanszírozási igény és forrás is van, így a kérdés az, hogy mely cégek alkalmasak a sikeres kockázati és magántőke befektetésekre.
Vidovszky Ferenc, a Riverside globális magántőke társaság magyarországi irodájának Senior Partnere elmondta, hogy a Riverside magántőke társaságnál a lehetséges befektetésként azonosított és megvizsgált cégek kevesebb mint 1 százalékánál valósul meg a felvásárlás. Hozzátette, hogy évente több mint 200 befektetési lehetőséget vizsgálnak meg Kelet-Közép-Európában, és eddig 12 régióbeli céget vásároltak fel.
Kockázati tőkével recesszióban is jobban teljesítenek a vállalatok
Egy befektetés meghiúsulásának számok oka lehet: sok esetben a tulajdonosnak és a befektetőnek teljesen más elképzelése van az árról, vagy jelentősen különböznek a cég jövőjével kapcsolatos vízióik. Előfordul, hogy a tulajdonos nincs felkészülve arra, hogy megváljon a saját alapítású cégétől, vagy bár szívesen eladná, a cég működésével kapcsolatos kulcsinformációk nem vagy csak nehezen érhetők el.
A Brit Kockázati és Magántőke Társaság 2011-es adatai szerint a recesszió alatt a magántőke társaságok portfóliójában lévő vállalatok termelékenysége átlagosan 14 százalékkal, pénzügyi eredményeik pedig 5 százalékkal haladják meg a piaci átlagot. A bővülő anyagi források mellett ugyanis olyan szaktudásra, tapasztalt és proaktív menedzsmentre, valamint értékes nemzetközi kapcsolati hálóra tesznek szert, melyek segítségével a vállalat nehezebb körülmények között is továbbfejlődhet.