A vállalat műszaki igazgatója, Erdő András elmondta: már a napokban megkezdődik a 800 millió forintos beruházás, amely a tatabányai gyár egy új, 600 négyzetméteres csarnokában kap helyet. A létesítményt várhatóan 2013 februárjában adják át.
A gyártási hulladékot és a nem megfelelő minőségű PVC padlót centiméteres darabokra aprítják és folyékony nitrogénnel mínusz 50 és 100 fok közé hűtik le. Az üvegkeménységűvé vált anyagot porrá őrlik, így az visszadolgozható a késztermékbe - ismertette az eljárást a műszaki igazgató.
A tatabányai üzem (Fotó: Graboplast) |
Az eljárást kidolgozó fejlesztők számos kísérlet után találták meg azt a szemcsenagyságot, amelynél az őrlemény visszadolgozható a késztermékbe. A mélyfagyasztásra azért van szükség, mert ezzel elkerülhető a műanyag őrlésénél fellépő kenődés.
Az újrahasznosító üzem ötlete már 2011-ben felmerült, akkor a cég illetékesei úgy becsülték: a beruházás évente 100-200 millió forint megtakarítást hozhat a cégnek. Az akkori tervek szerint sikeres működés esetén országosan kiépítenék a PVC-hulladék begyűjtési hálózatát.