Új stratégiai alapokra kívánja helyezni a mobilszolgáltatókkal való kapcsolatot a mobilfrekvenciák elosztásáról döntő és a szolgáltatókat ellenőrző Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) - tudatta szerkesztőségünkkel a szervezet.
A hatóság abból a felismerésből indul ki, hogy a mobil- és adatátviteli szolgáltatások fejlődése a versenyképesség szempontjából is meghatározó kérdés, éppen azért a jövőben szakítanak azzal a "hagyománnyal", hogy a frekvenciahasználati jogosultságot "automatikusan" meghosszabbítják. Mint írják, teszik ezt a szolgáltatók korábban kinyilvánított partneri együttműködési szándéka mellett.
Az NMHH Ostrom utcai székháza |
Új világ jön, csak nem tudjuk milyen
Első lépéseként az NMHH-t képviselő Mátrai Gábor hírközlésért felelős elnökhelyettes közölte: a hatóság a jelenlegi szerződéses feltételekkel és a jövőbeni célokkal összhangban nem kívánja meghosszabbítani a szolgáltatók jelenlegi szerződéses keretek közötti frekvenciajogosultságát. Ez megnyitja az utat, hogy a hatóság minden, a hazai digitális gazdaság stratégiai fejlesztését szolgáló lehetőséget figyelembe véve alakítsa ki a mobil frekvenciák hasznosításával kapcsolatos döntéseit, valamint olyan módon és feltételekkel egyeztessen a hazai mobilszolgáltatókkal, amely a fejlesztési célok prioritásain nyugvó új stratégiai partnerség kereteit is biztosíthatja számukra - tudta meg a Privátbankár NMHH-tól.
Ennél több konkrétum nem is nagyon van a hatóság bejelentésében, a Szalai Annamária elnökölte testület azonban igyekszik felhívni rá a figyelmet, hogy egyeztetni fog a most frekvenciával rendelkező három mobilszolgáltatóval, vagyis a Telenorral, a Vodafone-nal és a T-Mobile-lal.
Megmerevedtek az erőviszonyok
A magyar mobilpiacon megmerevedtek az erőviszonyok, a hatóság és jogelődje is - többek között - ezért akarta kiírni a negyedik szolgáltatóra a pályázatot. Az NMHH végülis eljutott a tendereztetésig, ahol az állami szereplők nyertek, de a pályázat végül elbukott a bíróságon. Az NMHH már február végén is azt közölte a Privátbankárral, hogy prioritásként kezeli a mobilpiacon a verseny élénkítését. A havonta közölte adatok szerint a három mobilszolgáltató piaci részesedése alig változik, az eltérés általában alig éri el az 1 százalékot, vagy a verseny nem túl erős.
Nem akarnak fejleszteni vagy nincs rá pénz?
A fejlesztések és új szolgáltatások is felrázhatják a piacot, arról azonban nem szól az NMHH közleménye, hogy a mobilszolgáltatók fejlesztési költségeiket azért is fogták vissza az elmúlt években, mert alaposan kijutott nekik a különadókból. Az elmúlt év második felében a telefonadó és a szektorális különadó is nyomta a társaságokat, ennek részbeni vagy teljes áthárítása a fogyasztókra pedig ma is kihat az árversenyre. A piacvezető T-Mobile anyacégét ráadásul a közműadó és a rezsicsökkentés is komolyan megterhelte.
A mobilszektort terhelő különadók kapcsán az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen, az ügy már az Európai Bíróságon van. Az unió jelenleg érvényben lévő direktívája (2002/20/EK irányelv) ugyanis előírja, hogy a telekommunikációs szektorra kirótt hatósági díjakat vissza kell forgatni a szektorba, például abból támogatni lehet a fejlesztéseket. A magyar álláspont szerint ugyanakkor nem díjról, hanem adóról van szó - vagyis a különadó illeszkedik az uniós jogba. A végső szót a Bíróság mondja majd ki, ha elbukjuk a pert, az államnak vissza kell majd fizetnie az adóból beszedett összegeket - kamatokkal együtt.