E fehérje mindegyikünk szervezetében megtalálható, hatása azonban a kor előrehaaldtával csökken. Ezt a folyamatot szeretnék megállítani az ulmi egyetem molekuláris biológusai a Max Planck őssejtkutatási csoporttal együttműködve - írja a Der Standard című osztrák lap internetes kiadása.
Az emberi szervezetben az őssejtek felelősek a szövetek és szervek regenerációjáért. Amennyiben ezek az élet folyamán károsodnak, a szervezet kevésbé hatékonyan tudja csak "javítgatni" a keletkezett hibákat. A p53 feladata, hogy a károsodott őssejteket megsemmisítse, és ezzel erősítse a szervezet regenerációs képességét.
Tanulmányukhoz a kutatók genetikailag módosított egereket vizsgáltak, amelyeknek bélrendszere nem tudott előállítani p53-at. |
Rudolph azonban nem hiszi, hogy az élet fonalán jelentősen nyújtani tudna e megoldás, erre ugyanis egyszerre sokféle tényező van hatással. Ahhoz azonban véleménye szerint hozzájárulhat a p53, hogy javuljon az idős emberek életminősége. Rudolph szerint a fehérje aktivitását növelő hatóanyagok 5-10 éven belül rendelkezésre fognak állni.
Megtalálták az élet vizét: még a rákot is megelőzi
Iszonyatos teher az EU-nak, hogy öregszünk
Szerbia a negyedik legöregebb
MTI