Harsh Bais, a Delaware egyetem növénytannal foglalkozó professzora úgy véli: a növények sokkal okosabbak annál, amit feltételezünk róluk. "Az emberek azt hiszik, hogy a földbe gyökerezett növények csak egyszerű, védekezésre képtelen élőlények. Mi azonban azt figyeltük meg, hogy egy veszélyes gomba- vagy baktérium-támadás esetén a növényeknek igenis megvan a maguk módszere arra, hogy külső segítséget hívjanak."
Ahhoz, hogy ezt bebizonyítsák, Bais és kollégái egy virágzó Arabidopsis thalianát (kis lúdfüvet) megfertőztek egy kórokozó baktériummal. A növények rövidesen a betegség jeleit mutatták. Egyes növények gyökeréhez azonban a megfertőzés előtt jótékony hatású mikrobákat - Bacillus subtilis-t - juttattak - ezek a növények pedig teljesen egészségesek maradtak.
A gazdák gyakran juttatnak a termőföldbe Bacillus subtilis-t, így növelve a növények ellenállóképességét. Az anyag vékony védőréteget von a gyökerek köré, valamint véd a rosszindulatú mikrobáktól is.
Mikrobiológiai eszközökkel a tudósok egy nagy hatótávolságú jel, egyfajta segélykiáltás nyomaira bukkantak, amely a levelektől a bacilus által védett gyökerekhez érkezett. A segélyhívás hatására a gyökerek egy speciális vegyi anyag kiválasztásával reagáltak.
Minden növény képes az almasav bioszintézisére, de csak meghatározott körülmények között, meghatározott célokra - mondta el Bais. A laboratóriumi tesztek során ezt az anyagot azért választotta ki a növény, hogy a bacilus "figyelmét felkeltse". A gyökerekről és a levelekről készített, sokszoros nagyításban vizsgált képeken jól megfigyelhető a jótékony hatású mikroorganizmusok által a hívás hatására felállított védelmi rendszer.
A kutatók most azt próbálják meg megérteni, pontosan mi az üzenet, ami vészhelyzet esetén a levelektől a gyökérhez érkezik.
Tombol az élelmiszerválság: egyre többen éheznek
A giliszták még a fémen is átrágják magukat
A krumpli megizzasztja a világ tudósait
Letarolják a maradék esőerdőt is
Kamu az egész biománia?
LiveScience