A brüsszeli testület szerint a két vállalat nem szoros versenytárs, a fogyasztóknak pedig az összeolvadást követően is termékek és szolgáltatások széles skálája áll majd rendelkezésre a kommunikációs alkalmazások területén.
"Bár a Facebook Messenger és a Whatsapp is a legnépszerűbb alkalmazások közé tartozik, a legtöbben egynél több kommunikációs appot használnak. Alaposan megvizsgáltuk az előterjesztett felvásárlást, és arra a megállapításra jutottunk, hogy nem fogja korlátozni a versenyt ezen a dinamikus és növekvő piacon" - idézi a bizottság közleménye Joaquín Almunia versenyjogi biztost.
A WhatsApp a világ egyik legelterjedtebb üzenetküldő szolgáltatása, félmilliárd ember használja.
Elköltötték Uganda GDP-jét A Facebook 2004-ben alakult, 2007-ben már vállalatokat vásárolt – 2010-től pedig már tevékenységi köreit bővítette, azaz olyan cégeket vett, ami új tevékenységet hozott a cégnek, amivel kiszolgálhatja ügyfeleit. A whatsappért 19 milliárd dollárt adott, de milliárdos tétel volt az Oculus és az Instagram is. Növekedési görbéje elképesztően meredek, 22 milliárd dollár értékben hajtott végre tranzakciókat (ez Uganda éves GDP-je) - idézte fel a sikersztori állomásait nemrég a Privátbankár.hu konferenciaáján Szegner Balázs, az Equilor Corporate Finance üzletfejlesztési igazgatója. |
Nem tetszik? Csinálj másikat
A bizottság a kommunikációs szolgáltatások piaca mellett a közösségi médiaszolgáltatások és az internetes hirdetések piacára gyakorolt esetleges hatásokat is vizsgálta. Az appok között lényeges különbségnek találta a bizottság, hogy a Facebook Messenger önmagában nem, csak a Facebook alkalmazással együtt használható, az ottani felhasználói fiókhoz kapcsolódik, míg a Whatsapp kizárólag okostelefonokon érhető el, és a telefonszám alapján azonosítja a felhasználókat. Ráadásul a legtöbb felhasználó mindkettőt használja.
A döntés meghozatalakor az is nyomott a latban, hogy a piac gyorsan növekszik, rövid az innovációs ciklus, appot készíteni viszonylat egyszerű, így a piacra lépés korlátai meglehetősen alacsonyak, az erőviszonyok gyorsan változhatnak.