Májusban a bankrendszer forintlikviditása csökkent, ami a kéthetes és egynapos betétek átlagállományának csökkenésében tükröződik. A bankrendszer MNB-nél vezetett bankszámláinak átlagos 509 milliárdos egyenlege kis mértékben haladta meg a tartalékkötelezettség összegét, a túltartalékolás mindössze 2,33 milliárd forint volt, ami mérsékelt nagyságú az 506,1 milliárd forintos tartalékkötelezettséghez képest. A hitelintézetek kéthetes betétei 277,5 milliárddal csökkentek májusban, de átlagos havi állományuk még mindig 5265 milliárd forint volt. Az egynapos betétek állománya arányaiban jóval nagyobb mértékben, 20,6 milliárd forinttal, 69,3 milliárdra csökkentek. Mindez annak fényében érdekes, hogy a jegybank csak júniusban jelentette be a rövid távú jegybanki megtakarítási szerkezet átalakítását célzó intézkedéseit.
Nőttek a tartalékok
A jegybank euróban mért nemzetközi tartalékai 200 millióval (62 milliárd forint) nőttek májusban. A külföldi kötelezettségek ezzel szemben 65 milliárd forinttal nőttek, amiből 22 milliárdot az árfolyamváltozás okozott. A forintban kifejezett devizatartalék hó végi 319,7 milliárdos növekedését elsősorban – 260,6 milliárd forint értékben - az árfolyamváltozás, kisebb sorban – 59,1 milliárdot- az EU-tól érkező transzferek okozták – áll az MNB jelentésében. Ugyanakkor ellenkező irányba hatottak az állam devizakamat kiadásai és egyéb adósságkezelési tételei.
Májusban a forint 6,34 forinttal, 2,1 százalékkal gyengült a forint az euróhoz és 11,98 forinttal, 4,4 százalékkal a dollárral szemben.
Az MNB külföldi követeléseinek májusi átlagos állományán belül a devizatartalék 67,4 milliárd forinttal meghaladta az előző havit.
A statisztikai mérleg pénteken közölt előzetes adataiban a jegybank arra is kitér, hogy az említett transzferek hatása a központi kormányzat betéteinek májusi átlagállomány növekedésében is tükröződik.