Elhamarkodott döntés volt a megegyezés előtt, augusztusban végrehajtott magyar jegybanki kamatcsökkentés, de a jó külpiaci hangulat miatt végül szerencséje volt a magyar döntéshozóknak. Ugyanígy, az IMF-megállapodást megelőzően nagy hiba lenne a tisztán piaci alapon történő adósságfinanszírozás - vélik a Societe Generale (SocGen) francia bankház és a Budapesti Gazdasági Fórum konferencia szakértői. Az elemzők nem számítanak gyors megállapodásra, de ha az megszületne, akkor akár óriási összegek is megmozdulnának a magyar kötvénypiac irányába, ami jelentősen könnyítene az államadósság finanszírozási terhein.
Nagy szerencsénk volt
A bankház szerint az augusztusi kamatcsökkentés elhamarkodott és félrevezető volt, amit a piaci szereplők nem fogadtak jól. Abban az időszakban következett ugyanis be a lépés, amikor a nemzetközi befektetői környezet még meglehetősen bizonytalan volt. Jelentős tér van még a kamatcsökkentésre, de ezeket a lépéseket óvatosan kellene végrehajtani; ideális esetben csak azt követően, hogy megszületett a kormány és az EU/IMF közötti hitel-megállapodás. Ugyanakkor az is igaz, hogy a magyar hatóságoknak szerencséjük volt: a nemzetközi befektetői környezet ugyanis jelentősen javult időközben, ami azt jelenti, hogy sokkal nagyobb az étvágy a kockázatosabb eszközök iránt (mindezt jól jelzi, hogy a magyar CDS-felár is mélypontra süllyedt). Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a magyar kötvényhozamok még tovább süllyedhetnek a fundamentális jellegű kockázatok ellenére is.
Devizakötvény: nagy hiba lenne elhamarkodni
A megegyezést megelőző, továbbra is tisztán piaci alapon történő adósságfinanszírozást; devizaalapú kötvénykibocsátás kockázatos és elhibázott lépésnek tartja a bankház - ezt egyelőre nem is tervezi a kormányzat.
„Magyarországnak minél hamarabb IMF-programra lenne szüksége, de igencsak frusztráló azt látni, hogy ennyire lassan haladnak az egyeztetések. Az egész folyamat addig tart, amíg a kormány el nem dönti, hogy mit akar. Amennyiben a kormány valódi elszántságot mutatna a megállapodás megkötéséhez, akkor az egész elég gyorsan megtörténhetne, de most azt sejtem, hogy ez nem valószínű.” – mondta Benoit Anne, a Societe Generale feltörekvő piaci stratégiákért felelős részleg vezetője.
„Amennyiben megszületne a hitelkeretről szóló megállapodás, az államadósság finanszírozási terhei jelentősen könnyebbé válnának, mivel úgy gondolom, hogy óriási befektetői étvágy jelentkezne a forintalapú államkötvények iránt, amely leszorítaná a hozamokat” – tette hozzá a szakértő.
Az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos bizonytalanság mérgezi a forintot
A forint kilátásait illetően a SocGen továbbra is negatív. A mostani nagy piaci hangulatjavulásban a forint alulteljesítő volt az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatos bizonytalanságok miatt. Az eurózóna felőli pénzügyi fertőzési kockázatok csökkentek, de egy hír kapcsán bekövetkező hangulatromlás továbbra is kialakulhat, amit megszenvedhet a forint.
„A bankház láthatóan azt a jegybanki felfogást tartja hitelesnek, mely szerint, amíg bizonytalan a környezet, addig a kamatpolitikának a horgony szerepet kellene betölteni. Éppen ezért a bankház forintkilátásokról alkotott véleménye abban az esetben fog megváltozni, ha a kormány aláírja a megállapodást az EU/IMF párosával és ha ezzel együtt a globális kockázati étvágy sem kezd el újra csökkenni” – hangsúlyozta Madár István, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára, a Budapesti Gazdasági Fórum 2012 konferencia moderátora.