Az Államadósság Kezelő Központ az alacsony költségvetési hiánnyal, a jegybank önfinanszírozási programjával és kamatcsökkentéseivel, valamint a lakossági állampapírok népszerűségével magyarázza ezt.
Az ÁKK kedden 1,09 százalékos maximális és 1,05 százalékos átlaghozammal 40 milliárd forint értékben adott el 3 hónapos diszkont kincstárjegyet, közel 90 milliárd forintos kereslet mellett.
A lakossági állampapírok kibocsátása finanszírozza a költségvetés hiányát, így a piacon elegendő a lejáró állampapírok állományának megújítása. Az alacsonyabb intézményi piaci kibocsátás és a jelenlegi magasabb banki kereslet a hozamok csökkenése irányába hat.
Népszerű a lakossági állampapír
A közlemény szerint jelenleg közel négyszer annyi állampapír van a lakosság kezében, mint 2010-ben. A lakossági állampapírokból lakossági tulajdonban április végén 2514 milliárd forint volt.
Ennek töredékét, mindössze 195 milliárd forintot az egyéb - háztartásokat segítő nonprofit intézmények - birtokoltak. Ez az állomány 2010 végén 16,5 milliárd forint volt.
Sikeres konstrukció
A lakossági állampapírokat zömében a hazai kisbefektetők vásárolják. A 2015. évi lakossági nettó állampapír kibocsátásnak a 68 százaléka a lakosság tulajdonába került, ezzel mind az állomány, mind a kibocsátás részesedéséből a lakosság a legjelentősebb befektető.
A magyar államadósság 12 százalékát már a magyar lakosság finanszírozza, a forint államadósságnál ez az arány megközelíti a 20 százalékot.
Az ÁKK szerint ez segíti az állam finanszírozásának biztonságát, aminek eredményeként a régióban az esetenként több fokozattal jobb befektetési minősítéssel rendelkező néhány ország belföldi kamatszintjét értük el.
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint európai szinten Magyarországon a harmadik legmagasabb a lakossági arány. A magyar lakosságnál csak a belgák és a máltaiak vesznek ki nagyobb részt az államadósság finanszírozásából.