Így gatyásodtak le az önkormányzatok
Wolf László, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divíziójának vezérigazgató-helyettese az önkormányzati szektor finanszírozási helyzetével kapcsolatban a terméket ismertető sajtótájékoztatón elmondta: az elmúlt 2 évtizedben az önkormányzatok pénzügyi egyenlege folyamatosan romlott. A nettó vagyonuk korábban a GDP körülbelül 20 százalékát is elérte, mára azonban negatívvá vált. 2007-2008-ban volt a legjelentősebb a kötvénykibocsátás, ezen papírok lejárata 2011-ben kezdődött el. A szektor megújítandó adóssága 90 milliárd forintra növekszik 2013-ra.
Wolf László ismertette: az önkormányzatok teljes adósságállománya 1600 milliárd forint volt 2011 végén, ebből a bankszektorral szemben 983 milliárd, az OTP-vel szemben 292 milliárd forint volt az állomány.
A svájci frank erősödése jelentősen emelte az állományt, a CHF-kamat csökkenése azonban részben ellensúlyozta az árfolyamváltozásból adódó növekedést. Wolf László a Bloomberg elemzői konszenzusát ismertetve elmondta: a svájci frank árfolyama a következő 4 évben várhatóan újra 200 forint alá kerül.
Az új önkormányzati törvény egyelőre sok bizonytalanságot rejt, a feladatfinanszírozás bevezetése körül egyelőre sok minden nem világos a kiadási és a bevételi oldalon sem. Ez a bankokat is óvatosságra készteti. Pozitív fejlemény azonban, hogy a fejlesztési célú hitelfelvételt a kormány külön engedélyhez köti, illetve az új hitelfelvételek nem haladják meg a bevételek 50 százalékát. Az OTP a meglévő hitelállomány rendezésére és a jövőbeli finanaszírozás biztosítására is megoldást próbál találni.
2005-ben az OTP hitelpiaci részesedése még 50 százalékos volt, 2011 végére ez 30 százalékra csökkent. A fizetési nehézségekkel küzdő önkormányzatokkal az OTP korábban is igyekezett együttműködni.
A forintgyengülés a számítások szerint 12 milliárdos többletterhet jelent az önkormányzati szektor számára, ami a szektor bevételeinek mindössze 0,4 százaléka; éppen ezért az OTP nem tömegterméket, hanem a valóban pénzügyi problémákkal küzdő önkormányzatok számra elérhető áfolyamrögzítési lehetőséget kínál.
200 forinton rögzítik az árfolyamot
Kovács Pál, az OTP Bank Kereskedelmi Banki Divíziójának ügyvezető igazgatója is arra hívta fel a figyelmet: az önkormányzatok gazdálkodását, tervezését rendkívüli módon nehezíti, hogy a költségvetési, finanszírozási rendszer nincs még kidolgozva.
Alapvetően azoknak az önkormányzatoknak kínálnak megoldást, akik finanszírozási gondok elé néznek a következő időszakban. Nem tud és nem kíván azonban az OTP konstrukciója a teljes hitelállomány rövidtávú árfolyamkockázat kezelésére megoldást kínálni - hangsúlyozta Kovács Pál.
Az OTP-nél számlát vezető, CHF-kötvényeit már törlesztő önkormányzatok vehetnek részt az árfolyamrögzítésben. Legfeljebb 3 évig, 2014 végéig az OTP 200 forintos CHF-árfolyamon történő törlesztést ajánl, így küszöbölve ki az árfolyamingadozás hatásait, lehetővé téve a tervezést, a szükséges belső átalakítások megkezdését. A valós és a fix, 200 forintos árfolyam közötti különbözet egy gyűjtőszámlára kerül, a hitelkamat erre az összegre 3 havi BUBOR + 1,5 százalék. A bank és az önkormányzatok között már megindultak a tárgyalások a programmal kapcsolatban.
Az OTP önkormányzati hitelállománya összességében jónak mondható, nincs jelentős számú önkormányzat súlyos fizetési problémákkal, a nem teljesítő hitelek állománya 3 százalék alatti - mondta Kovács Pál.