A külföldiek 284, a háztartások 43 milliárd, az államháztartás 65 milliárd forintot nyert a hazai tőzsdei részvények átértékelődésén januárban az MNB statisztikája szerint, persze ez csak virtuális nyereség, amíg el nagy adják értékpapírjaikat. A magánbefektetők és az állam adtak el részvényeikből egy-egy kisebb, hét-, illetve félmilliárd forint körüli mennyiséget a hónap során, amit a külföldiek vásároltak fel, akik 26,6 milliárd forintért voltak nettó vevők, köztük valószínűleg nagyobb befektetési alapokkal. Az eladók között voltak még a hazai pénzügyi intézmények, bankok, biztosítók, nyugdíjpénztárak is.
Állampapírokon mindenki veszített egy kicsit
Ami az állampapírokat illeti, a január közepétől tapasztalható állampapírpiaci fellendülés ellenére mindegyik csoport veszített egy keveset a papírjain, a külföldiek 148 milliárdot és 16 milliárdért adtak is el belőlük, bár ez utóbbi eléggé eltörpül a 8313 milliárdos hó végi állományukhoz képest. A kisbefektetők mindössze egymilliárdért adtak el és egymilliárd körüli összeget nyertek a papírjaikon, az egyenlegcsökkenésben komoly szerepe lehetett a végtörlesztési hajrának.
Szintén csak virtuálisan, de az összes piaci szereplő nagyot bukott tavaly a harmadik negyedévben, amikor a BUX index bőven húszezer pont fölül esett 16 000-17 000 pontra, az akkori statisztika 1699 milliárd forintos leértékelődést mutatott. Ezt azóta sem sikerült visszanyerni, a negyedik negyedévben ebből 363 milliárd jött vissza, januárban pedig 444 milliárd. Az állam például 261 milliárdot veszített ősszel, ennek azóta valamivel több mint felét „tőzsdézte vissza”.
Tizenegy év alatt pozitív volt a mérleg
Az MNB táblázata 1998 eleje óta tartalmaz negyedéves adatokat, ezeket összesítettük 2011 végéig. Ez idő alatt az állami szektor – a tavalyi veszteség ellenére – 236, a háztartások 96, a külföldiek pedig 1085 milliárd forintos árfolyamnyereséget értek el a hazai tőzsdei részvényeken. A BUX index pedig ezalatt majdnem duplájára nőtt, 8348 pontról 16 974 pontra.