Vezető beosztású euróövezeti források szerint az euróövezeti tagállamok megosztottak a tekintetben, hogy mekkora mértékben vállaljanak áldozatokat a magánbefektetők a Görögországnak nyújtandó második mentőcsomagban. Eközben a befektetők megrohamozták a görög pénzügyminisztériumot, hogy részt vehessenek a kötvénycsere programban.
A Financial Times úgy tudja, hogy akár 7 euróövezeti tagállam is azt szeretné elérni, hogy a magánbefektetők nagyobb arányban szenvedjenek veszteségeket görög állampapírjaikon; ezt annak tükrében gondolják, hogy egyre világosabb, hogy a július 21-i euróövezeti megállapodásban odaítélt támogatás kevés lesz a válság megfékezésére.
Görögország számára összesen 109 milliárd euró többletfinanszírozást jelent a nemzetközi támogatási program, amiben az Európai Unió intézményei mellett a Nemzetközi Valutaalap (IMF) is rész vesz.
Az FT értesülései szerint a nagyobb magánbefektetői részvétel mellett többek között Hollandia és Németország áll ki, de Franciaország és az EKB kategorikusan elutasítanak minden ilyen lépést, mivel az a görög államkötvényeknek jobban kitett európai bankok részvényeinek árfolyamzuhanásához vezethet, ami az egész európai pénzpiacot destabilizálhatja.
A július 21-i megállapodás értelmében a magánbefektetők 135 milliárd eurónyi, 2020-ig lejáró görög államkötvény megújítására tettek ígéretet. Az új hosszú lejáratú kötvényekre az Európai Unió vállalt garanciát.
Óriási érdeklődés a kötvénycsere program iránt
A Naftemporiki című lap szerint az intézményi befektetők az utóbbi napokban valósággal megrohanták a görög pénzügyminisztériumot, hogy jelezzék részvételi szándékukat. A befektetőket a görög államcsőd és az államkötvényeken elszenvedett tetemes veszteség kilátása mozgósította.
A kötvénycsere program a második görög mentőakció része, megindítását a júliusi uniós csúcson határozták el. A terv az, hogy a magánbefektetők a 2020-ig lejáró görög kötvényeiket önkéntes alapon alacsonyabb kamatozású, 30 éves lejáratú állampapírra cserélik. Ezzel 37 milliárd eurós részt vállalnak a 109 milliárd eurós mentőcsomagból, ugyanakkor 21 százalékos veszteséget könyvelnek el, cserébe viszont garanciát kapnak az euróövezeti tagállamoktól arra, hogy biztonságban lesz a befektetésük.
Az utóbbi napokban egyre szélesebb körben terjedt az a vélemény, hogy közeleg a görög államcsőd és akár 50 százalékos veszteség is keletkezhet a görög állampapírokon.
A részvételi arány alakulásáról eddig nem közöltek hivatalos adatokat. Szakértők korábban 75 százalékosra becsülték az arányt, hétfőn megjelent görög sajtóhírek szerint azonban már 80 százaléknál tartanak. A Naftemporiki szerdán egy pénzügyminisztériumi tisztségviselőre hivatkozva azt írta, hogy a részvételi arány akár a tervezett 90 százalékot is meghaladhatja.
MTI, Privátbankár