Egyre több ország állampapírjainak rövid és hosszú hozama csökken, illetve közelít a nulla felé, miközben a részvénypiacokon nincs nyoma egyelőre a fokozódó aggodalomnak. Orbán Gábor az Aegon Magyarország Befektetési Alapkezelő kötvényportfólió-menedzsere szerint a kötvénypiacokon két válságjel van. Az egyik, hogy a perifériás országok állampapír hozamai egyre emelkednek, azaz egyre magasabb felárért hajlandó nekik hitelezni a piac.
Az európai negatív hozamokról szóló korábbi írásunkat itt olvashatja. |
A másik pedig az, hogy a biztonságosnak tekintett országok kötvényhozamai közelítenek a nullához, vagy éppen az alá is kerülnek, mint láthattuk ezt Németország és Dánia esetében. Mind a kettő arra utal, hogy fokozódik a feszültség az állampapírpiacokon. Mindennek nincs nyoma a részvénytőzsdéken. Az alábbiakban a New York-i tőzsde Dow Jones ipari átlagindexének és a frankfurti DAX indexnek a mozgása látszik.
Orbán Gábor |
Orbán Gábor elmondta, hogy a vállalati kötvények - a bankszektor kivételével - hasonlóan jó állapotban vannak, mint a részvénypiacok. Az olyan jó fundamentumokkal rendelkező cégek, mint a General Electric, vagy a Volkswagen könnyedén értékesítik a vállalati kötvényeiket, a hozamok a szakértő elmondása szerint jóval alacsonyabbak, mint az európeriféria országainak kötvényhozamai.
A nagyvállalatok fundamentumai alapvetően jók, már csak a renomé miatt is. Azt Orbán Gábor is elismeri, hogy a jó céges alapok mögött kőkemény leépítések, készletfelhalmozások állnak, ahogy azt a tegnapi euróövezeti beszerzési menedzser-index is mutatta, az európai vállalatok az eddig gondoltnál is szigorúbban készülnek a válság becsapódására. Leépítések, készletfelhalmozás, költségcsökkentés az ára a felszínen maradásnak.
Orbán Gábor szerint a jó mérlegekkel rendelkező vállalatok joggal tűnnek fel jó színben a részvénypiacon, pompás számokkal kecsegtetve a befektetőket. A következő képeken jól látszik, ahogy a 10 éves euróövezeti és amerikai kötvényhozamok estek az elmúlt évben.
Az Aegon Alapkezelő szakembere szerint a kötvénypiaci "pánikhangulat" elsősorban annak tudható be, hogy a világ nagy befektetési alapjainak, magánnyugdíj-pénztáraknak kötelezően biztonságos eszközökben kell tartaniuk a pénzüket. Ez az oka annak, hogy folyamatos a kereslet az olyan kötvények iránt is, amelyek akár a nulla százalék alatt kamatoznak, azaz még a befektető fizet azért, hogy a pénzét abban a papírban tartsa. Mindeközben a részvénypiaci profithajhászás is fennmaradt, amihez részben a fenti okok miatt jól teljesítő vállalatok, részben és a központi bankok által a rendszerbe nyomtatott pénzek húzzák a háttérzenét.