Magyarország rövid távon továbbra is finanszírozni tudja magát a jelenlegi finanszírozási csatornákon - vélekedtek legújabb helyzetértékelésükben londoni felzárkózó piaci elemzők. A City elemzői közösségében az is felmerült, hogy Magyarország finanszírozása IMF/EU-program nélkül is lehetséges, de költséges. Az alábbiakban közzétesszük a londoni elemzőházak legfrissebb helyzetértékelését.
Morgan Stanley
A Morgan Stanley elemzőstábja szerint Magyarország az első negyedév végéig az idei egész évi bruttó finanszírozási igény 28 százalékát teljesítette, ami "nagyjából megfelel a célnak". Az Államadósság Kezelő Központ szerintük kihasználta javuló piaci kondíciókat, és erőteljes kibocsátásba kezdett, gyakran a meghirdetettnél több állampapírt értékesítve. A ház szerint Magyarország azonban idén még nem jelent meg a nemzetközi tőkepiacon, és visszatérése a külső adósságpiacra nem is valószínű addig, amíg a nemzetközi hitelezők - különösen az EU - arra a megállapításra nem jutnak, hogy az ország teljesítette az új IMF/EU-program összes előfeltételét.
HSBC
A Canary Wharf Londonban |
Egy másik nagy londoni befektetési bankcsoport, az HSBC közgazdászai annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a magyar gazdaságpolitikának eddig a küszöbönálló IMF/EU-megállapodás ígérete biztosított mozgásteret, ám egyre inkább úgy tűnik, hogy az egyezség még igencsak odébb van. Az HSBC elemzői szerint az euróövezeti válságban tapasztalható valamelyes stabilizálódás csökkentette is az IMF/EU-megállapodás nyújtotta biztosíték szükségességét. A befektetők számára az IMF/EU-program jórészt a gazdaságpolitikai váltás garanciáját jelentette. A bank szerint a program nélkül e garancia gyengül, de nem tűnik el teljesen, mivel Magyarországon a piac maga is a gazdaságpolitikai iránymódosítás erőteljes vezérlő tényezőjévé válhat, tekintettel a magas küladósságra és a forintárfolyam ezzel összefüggő erős volatilitására.
A ház szerint ennek alapján Magyarország végül is elboldogulhat IMF/EU-program nélkül, de ennek meglennének a költségei. Az HSBC szakértői szerint ha a javuló külső kockázati megítélés azt sugallná is, hogy nincs szükség erre "a biztosítási kötvényre, bár ez vitatható", az IMF/EU-programnak olyan költségelőnyei lennének, mint például a forint potenciális erősödése, a korábban lehetővé váló jegybanki kamatcsökkentés, az alacsonyabb adósságszolgálati költség, valamint az üzleti bizalom gyorsabb visszatérése.
Más nagy londoni házak továbbra is látnak esélyt arra, hogy a megállapodás az IMF/EU-programról ebben a negyedévben létrejön.
JP Morgan
A JP Morgan elemzői legújabb térségi előrejelzésükben közölték: változatlanul az a véleményük, hogy Magyarország júniusig egyezségre jut a valutaalappal és az EU-val egy 10-15 milliárd eurós, két évre szóló készenléti programról. A JP Morgan szakértői az elemzésben ezzel kapcsolatban megjegyezték, hogy jóllehet Magyarország folyómérleg-egyenlege többletet mutat, ez a többlet azonban "apró" a következő évek külső finanszírozási igényeihez mérve. A ház elemzői szerint a magyar bankszektor euróövezeti kitettsége a legmagasabbak között van a térségben, és máris jelentős méreteket ölt a külső finanszírozás kivonása. A JP Morgan adatai szerint a magyar bankrendszerből az elmúlt két évben kivont külső finanszírozások kumulatív értéke eléri a 10 milliárd eurót, ami a magyar hazai össztermék (GDP) 10 százalékának felel meg.
BNP Paribas
A BNP Paribas bankcsoport elemzői Magyarországgal kapcsolatban szintén azt jósolták, hogy a kormány az idei második negyedévben várhatóan megállapodásra jut az EU-val és a Nemzetközi Valutaalappal egy hozzávetőleg 15 milliárd eurós finanszírozási csomagról, és ezután megkezdődhet az eddigi jegybanki kamatemelések visszafordítása is.
Bank of America-Merrill Lynch
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális piacelemző részlegének közgazdászai legutóbbi helyzetértékelésükben azt valószínűsítették, hogy ha a magyar kormány által beterjesztett javaslatok megfelelnek az EU által kért intézkedések "szellemiségének", akkor a hivatalos tárgyalások április vége felé megkezdődhetnek, és így lehetővé válhat a megállapodás véglegesítése a második negyedév végére. A Bank of America-Merrill Lynch londoni elemzői is két évre szóló, 10-15 milliárd eurós készenléti programra számítanak.