Szó sincs arról, hogy szamurájkötvényt készül kibocsátani a Magyar Állam - cáfolták az illetékes szervezetekhez közel álló forrásaink a sajtóban megjelent találgatásokat. Ezek annak kapcsán kaptak szárnyra, hogy Töröcskei István, az ÁKK (Államadósság Kezelő Központ) vezérigazgatója a közeli hetekben Japánba látogat. „Síelni is megy, mégsem veszünk fel ott hitelt” – tették hozzá. Az IMF-el való megállapodásig egészen biztosan nem készülünk kötvénykibocsátással a nemzetközi piacokon, nem is lenne logikus, hiszen az után sokkal olcsóbban lehet forrásokhoz jutni.
A japán jenre szóló kötvények, az úgynevezett szamurájkötvények kibocsátásának mindenesetre semmi akadálya nem lenne, mint már volt is ilyenre példa korábban. Azt, hogy hol, milyen pénznemben bocsátanak ki, az elsősorban attól függ, hogy hol lehet legolcsóbban forrásokhoz jutni. A japán piac fő problémája azonban az, hogy leült, beszűkült: utoljára 2007-ben dobtak piacra egy tíz éves magyar szamurájkötvényt, de nem érte meg igazán.
Ugyanis egyhetes roadshow (bemutató körút) után is csak 25 milliárd jenért sikerült belőle értékesíteni, ami akkor 40 milliárd forintot ért, ez egy átlagos diszkontkincstárjegy-aukció eredménye. (Csütörtökön 45 milliárdért adtak el egy éves kincstárjegyeket.) A kötvény kamatszelvénye 2,11 százalékos volt. Előtte 2006-ban 50 milliárd jenért bocsátottak ki, 2005-ben pedig 75 milliárdért. Az eltérő devizákban felvett forrásokat egyébként euróra fedezik, így a Magyar Állam „csak” az euróárfolyam kockázatait futja.
Devizában kibocsátott kötvények - Euródollár-kötvény: USA dollárban denominált kötvény, melyet nem USA-beli szervezet bocsát ki az Amerikai Egyesült Államokon kívül - Kengurukötvény: Ausztráliai dollárban denominált kötvény, melyet nem ausztráliai szervezetek bocsátanak ki az ausztrál piacokon. - Juharkötvény: Kanadai dollárban denominált kötvény, melyet nem kanadai szervezetek bocsátanak ki Kanadában. - Szamurájkötvény: Japán jenben denominált kötvény, melyet nem japán szervezetek bocsátanak ki a japán piacokon. - Shibosaikötvény: zártkörű kibocsátású kötvény, melyet csak intézmények, illetve bankok jegyezhetnek Japán piacain. - Jenkikötvény: USA dollárban denominált kötvény, melyet nem USA-beli szervezetek bocsátanak ki az USA-ban. - Shogunkötvény: Japán jenben denominált kötvény, melyet nem japán szervezetek, valamint államok bocsátanak ki a japán pénzpiacon. - Bulldogkötvény: Angol fontban denominált kötvény, melyet nem angliai szervezetek, valamint államok bocsátanak ki Londonban. - Matrjoskakötvény: Orosz rubelben denominált kötvény, melyet nem oroszországi szervezetek bocsátanak ki az Orosz Föderációban. - Arirangkötvény: Dél Koreai wonban denominált kötvény, melyet nem dél-koreai szervezetek bocsátanak ki a dél-koreai piacokon - Kimchikötvény: nem Dél-Koreai wonban denominált kötvény, melyet nem dél-koreai szervezetek bocsátanak ki a dél-koreai piacokon - Formosakötvény: nem tajvani új dollárban denominált kötvény, melyet nem tajvani szervezetek bocsátanak ki a tajvani tőkepiacon. - Pandakötvény: Kínai renminbiben denominált kötvény, melyet nem kínai szervezetek bocsátanak ki a kínai hitelpiacokon (Forrás: Wikipedia) |