A német alkotmánybíróság szerdán úgy döntött, Németország részt vehet az állandó euróövezeti válságkezelő rendszerben (ESM), de biztosítani kell, hogy nem hárul rá nagyobb teher az eredetileg tervezett 190 milliárd eurónál. A karlsruhei bíróság egyben elutasította a fiskális paktum ratifikációjának ideiglenes megtiltását indítványozó kérelmeket, valamint azt a kérelmet is, hogy tiltsa meg Németország csatlakozását az ESM-hez addig, ameddig az Európai Központi Bank vissza nem vonja új kötvényvásárlási programját.
Trippon Mariann szerint a vártnak megfelelő döntést hozott a német alkotmánybíróság, amely feltételekkel hagyta jóvá Németország részvételét a válságkezelő rendszerben. A piacok is kedvezően fogadták a döntést: erősödött az euró, emelkedtek a részvénypiacok, az eurózóna perifériás országaiban pedig csökkentek a hozamok - tette hozzá.
Nincs több akadály a kötvényvásárlás előtt
Az EKB a múlt héten jelentette be kötvényvásárlási programját, ami azt célozza, hogy az eurózóna perifériáján lévő országokban - közülük is a két legnagyobban, Spanyolországban és Olaszországban - kialakult fenntarthatatlanul magas állampapír-hozamokat lejjebb nyomja. Az EKB azonban bizonyos feltételekhez kötötte állampapír-vásárlásait, ezek egyike pedig az volt, hogy elinduljon az ESM, amely a tervek szerint az elsődleges piacon vásárolna kötvényeket, az EKB pedig szükség esetén a másodlagos piacon.
Az európai mentőalap indulása éppen a német alkotmánybírósági eljárás miatt csúszott, Németország részvétele nélkül ugyanis nem tudna felállni az alap, mert ehhez az szükséges, hogy a tőkét adó országok 90 százaléka jóváhagyja az ESM-ről szóló kormányközi szerződést. A szerződést Németországon kívül az euróövezet valamennyi tagállama ratifikálta.
Már csak kérni kell
Az EKB kötvényvásárlás másik feltétele az, hogy ezt az érintett államok hivatalosan kérjék - magyarázta az elemző. Ehhez azonban előbb az EU-val és az IMF-fel egyeztetniük kell egy makrogazdasági programot. Az EKB tehát nem ingyen adja a segítséget, az országoknak cserébe vállalniuk kell egyebek között, hogy rendbe teszik a költségvetésüket, végrehajtják a reformokat.
A programban legelőször Spanyolország jöhet szóba, így most rajta a sor, hogy hivatalosan kérje a kötvényvásárlást az EKB-tól - mondta az elemző, hozzátéve: kérdés, hogy mikor teszi ezt meg. Ha Spanyolország sokat hezitál, akkor ismét előtérbe kerülhetnek a bizonytalanságok, ami megfordíthatja a most kedvező piaci hangulatot - vélekedett a CIB Bank elemzője, aki szerint optimális esetben októberben indulhat el az ESM.