Előkészületben van az első olyan beruházás, amelynek tulajdonosa letelepedési államkötvényt jegyzett – számolt be Lian Wang, a kínai piacon bonyolító szerepet játszó Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) vezérigazgatója.
Az év végéig 415 regisztrált jelentkezőt tartott nyilván a magyar letelepedési államkötvényt Kínában és Dél-Kelet-Ázsiában kínáló Hungary State Special Debt Fund (HSSDF). Mint azt Lian Wang, az alap vezérigazgatója a mai sajtóbeszélgetésen elmondta, a társaság ezzel teljesítette azon tervét, hogy az első évben 400 letelepedési kötvényt ad el az ügyfeleinek. Február közepéig további 161 jelentkezőt regisztrált, így a korábbi 412 kínai polgár mellé idén újabb 12 fő kapta meg a letelepedési engedélyt.
Bíznak Magyarországban
Az alap a magyar államtól a Befektetési Célú Tartózkodási Engedély Program keretén belül államkötvényeket vásárol, ám ezeket fizikailag sohasem birtokolják, azt a HSSDF kezeli és a Kelerben tartják nyilván őket.
Lian Wang szerint a befektetők nem a piacinál évi 2 százalékkal alacsonyabb kamatozású államkötvény – 3 százalék alatti - hozamáért, hanem a letelepedési lehetőségért és a befektetésük biztonságának tudatában vásárolják a kötvényeket, amelyek megvásárlásával az ország iránti bizalmat is kifejezik. A befektetők 6 hónapos ideiglenes tartózkodási engedély után kapják meg a végleges letelepedési engedélyt.
Kimondott célja az alapnak, hogy olyan potenciális befektetők számára tegye elérhetővé a magyarországi letepeledést, akik fejleszteni, beruházni akarnak az országban. A potenciális befektetések közül az elsőről is számot adott Lian Wang, egyik kötvényvásárló 100 millió eurós befektetést tervez egy vidéki ipari parkunkban.
Kétezer új állampolgárt remél az alap
A HSSDF az idén összesen 2000 kötvény értékesítését tervezi. Ennek nyomán komolyan számolnak azzal a 105 ügynökséggel, akik Kínában segítik az alap marketingtevékenységét és szervezik az ügyféltalálkozókat. A HSSDF az elmúlt évben Kína 40 városában szervezet partnerein keresztül figyelemfelkeltő előadásokat, amelyeken eddig nagyságrendileg 1500 ember fordult meg.
A vezérigazgató ugyanakkor figyelmeztetett, hogy ennél sokkal több ügyfélkapcsolatra volt szükség a kötvények értékesítése során. Kínában ugyanis komoly piaca van a letelepedési államkötvény-programoknak. A legtöbb ügyfelet Kanada és az Egyesült Államok programjai szívják fel, de komoly ügyfélszám szerződik Szingapúr és Ausztrália kötvényprogramjaival is. Csak Szingapúr tavaly 6000 kötvényt adott el, ez több, mint az egész Európában működő programok által bevonzott ügyfélszám, holott hazánk mellett Spanyolország, Portugália, Görögország, Ciprus és Bulgária is jelen van ajánlattal a piacon.
Nem tudni, hogy van-e magyar tulajdonos
Az alap egyrészt a kötvények árfolyamán nyer, másrészt ügyfelenként 40 ezer euró közvetítői díjat számít fel. Ez az ami fedezi a HSSDF által futott kockázatot – hiszen a kötvényeket az alap veszi meg az államtól, illetve a marketing-költségeket.
Miután Kínában kialakult piaca van ennek a befektetési fajtának túlságosan az ottani költségstruktúrától eltérni nem lehet. Az alapot – ahogy több más Kínában működő társaság is – a Kajmán-szigeteken jegyezték be – mondta el már sokadszor Lian Wang, szokás szerint azt is hozzátéve, hogy erre azért van szükség, mert a kínai értékpapírszabályok szerint ilyen vállalkozás közvetlenül nem működhet az országban.
Az alap együttműködő partnerei ugyanakkor Kínában a helyi és központi hatóságok engedélyével rendelkeznek. Az alap 25 százaléknál nagyobb tulajdonosait írásos módon azonosítani kellett az ÁKK-nál. Arra a kérdésre ugyanakkor, hogy a tulajdonosok között van-e magyar, sokadszorra sem volt hajlandó egyértelmű választ adni, annyit közölt pusztán, hogy „meglehet a tulajdonosok között vannak európaiak is”. A potenciális befektetők úgyszintén nemzetbiztonsági és pénzmosási átvilágításon mennek keresztül.