Az adósságválság hatásainak erősödése, a rossz makroadatok, a világgazdasági növekedés lassulása nemcsak a részvénypiacok teljesítményére nyomta rá a bélyegét: a vállalati kötvények is megszenvedik a gyenge gazdasági teljesítményt, a hitelcsatornák beszűkülését. Egy friss elemzés szerint azonban elérkeztünk ahhoz a ponthoz, amikor már újra érdemes lehet beszállni a kötvénypiacra.
Nemcsak a részvénypiacok kezdtek mélyrepülésbe nyáron a rossz makroadatok nyomán, a növekedés lassulása, a bankok egyéb problémái miatt pedig a hitelcsatornák elapadása a vállalatok hitelképességére, így a vállalati kötvények árfolyamára is kedvezőtlen hatással van.
Nem segített a vállalati kötvényeknek az sem, hogy szinte az egész kötvény-univerzum felárai dominószerűen átárazódtak: a korábban kockázatmentesnek ítélt Németország ötéves CDS felára a korábbi 40 bázispont helyett 120 bázispontra emelkedett, így ha más kibocsátók relatív csődkockázata változatlan is maradt, feláraik akkor is emelkedtek. Bakos Ádám, az Aegon Alapkezelő kötvényportfólió-menedzsere szerint ez a hatás legjobban a CDS piacon volt tetten érhető, de a kötvények árazásában is megfigyelhető volt.
Az iTraxx Crossover index a befektetési kategória alatti, de annak közelében lévő kibocsátók CDS spreadjét tömörítő, a kockázati étvágyat jól tükröző mutató június óta 500 bázisponttal emelkedett, az európai banki CDS-ek magasabbak, mint 2009-ben, és a legnagyobb vállalatokat jellemző CDS felár is megduplázódott.
A kötvényárfolyamok esését csak részben tudta tompítani az, hogy a mögöttes állampapírhozamok historikus mélypontokra zuhantak az ismert okok következtében (biztonságos menedék keresése, gazdasági lassulás, laza monetáris politika).
Venni vagy nem venni?
Egy nagyobb piaci árfolyamesés után mindig felmerül a kérdés: érdemes-e most beszállni? Bakos Ádám úgy gondolja, igen a válasz. A felárak közelítik, némely szektorokban meg is haladják a 2008-2009 során elért csúcsokat, noha a vállalatok mérlege sokkal egészségesebb, mint a válság elején, magas készpénzállomány és alacsonyabb eladósodottsági mutatók jellemzik a vállalati szektort, mint 2008- ban.
A felárakból visszaszámolt csődvalószínűségek is extrém magasak, hatalmas recessziót árazva, amire az elemzők egyelőre nem számítanak. Fontos eltérés ugyan 2008-hoz képest, hogy a hozamszintek alacsonyabbak (hiszen a mögöttes állampapírhozamok rekordalacsony szinten vannak), de egyelőre úgy néz ki, a laza monetáris politika a fejlett világban évekig velünk marad, így a felárak most jelentősebb összetevőjét képezik a teljes hozamnak.
Az Aegon Közép-Európai Vállalati Kötvény Alap kezelői is elkezdték a fokozatos kockázat-növelést, de még nem lőtték el minden puskaporukat. Amíg a piaci volatilitás magas, a világgazdasági növekedés pályáját magas bizonytalanságok övezik és az extrém események (pl. görög csőd) kockázata is jelentős, addig ez a fokozatosság indokolt. Az alap portfoliójában lévő eszközök átlagos hozama így is jelentősen emelkedett, így – a kötvényalapokra jellemző módon – már tovább nem romló piaci környezetben rövidebb távon is jó teljesítményre számítanak.
Privátbankár