Az elmúlt évek tapasztalatai alapján nem árt felkészülni, a statisztikák szerint ugyanis májusban többször annyi viharkár történik, mint az év többi hónapjában – derült ki a Allianz Hungária Zrt. kutatásából. Bár régebben a májusi eső a jó mezőgazdasági termés ígéretével kecsegtetett, manapság egyre gyakoribbak a hirtelen lecsapó, nagy erejű viharok.
Nemcsak a vihar miatt drágul idén a gyümölcs, az EU-s árak is kilőnek - erről itt olvashatsz részletesebben >>> |
A korábbi évekhez viszonyítva némi emelkedés tapasztalható a vihar jellegű károk volumenében: 2009 és 2016 között összesen több mint 60 ezer májusi viharos időjárással kapcsolatos kárbejelentés érkezett az Allianz Hungária Zrt.-hez, ami a hét év alatt bekövetkezett összes viharkár egyötödét tette ki – írja a közlemény.
A május 13-i viharos időjáráshoz kapcsolódóan több mint 700 kárbejelentés érkezett idáig. A bejelentések közel 40 százaléka jégveréskár, 27 százaléka viharkár, és a kárigények 19 százaléka mögött felhőszakadás vagy villámcsapás indukciós hatása áll, a további károk tekintetében kisebb mértékben volt jellemző beázáskár és árvízkár. Bár főként az ország északi részét sújtotta a májusi vihar, a biztosító az ország minden területéről fogadott kárbejelentéseket vihar-, felhőszakadás- és jégkárokkal kapcsolatban.
grafika: amcharts.com |
A lakossági vagyonkárok jelentős része kisebb méretű, egyszerűbb kár, ilyen esetekben pedig alkalmazható az egyezségen alapuló kárrendezés, ami jelentősen felgyorsítja a folyamatot. A biztosító a következőket tanácsolja, hogy elkerüljük a komolyabb károkat:
- Mindig érdemes nyomon követni a várható időjárást és a kiadott figyelmeztetéseket.
- Viharos idő esetén érdemes arra ügyelni, hogy a nyílászárók zárva legyenek.
- Erősen szeles időben fontos a teraszokon, erkélyeken minden könnyen mozdítható tárgyat rögzíteni, vagy szélvédett helyre rakni.
- Évente legalább egy alkalommal és az erős széllel járó időjárást követően javasolt a tetőburkolatok, tetőcserepek áttekintése, mellyel megelőzhetjük, hogy a már sérült tetőben további károk keletkezzenek, illetve elkerülhetjük, hogy a sérüléséből eredő nyíláson keresztül az eső az épületbe jutva további károkat okozzon.
- Zivatar idején ajánlott az elektromos készülékek csatlakozóit kihúzni a konnektorból a villámlás okozta túlfeszültségből eredő károk megelőzése érdekében.
- Mélyebben fekvő helyiségek, domboldali, hegyoldali ingatlanok esetében célszerű gondoskodni a megfelelő vízelvezetésről, nem csak a saját, hanem a közterületről bezúduló víz esetén is.
- Viharjelzés esetén célszerű az autót garázsba, vagy fedett helyre vinni, ha ez nem megoldható, kerüljük a fák alatti parkolást.
- A kényes mezőgazdasági növényzetet lehetőleg fóliázzuk le, a mezőgazdasági gépeket pedig állítsuk be a tárolóba.
Óriási károkat okozott a jég az erdőkben Hátborzongató látványt nyújtanak a kidőlt fák, letarolt domboldalak. További részletek |