A mesterséges intelligenciával támogatott hamis információkban látják a világgazdaság stabilitását fenyegető legnagyobb rövid távú veszélyt a Világgazdasági Fórumra (WEF) készülő szakértők – idézte egy, a WEF-hez kapcsolódó tanulmány egyik fő tanulságát a brit Guardian.
Fölényben a borúlátás
A davosi konferenciára minden évben elkészülő éves kockázati jelentés 1400 szakértő megkérdezésén alapul. A felmérést a Zurich Insurance biztosító és a Marsh McLennan tanácsadó cég készítette. Két- és tízéves várakozásaikról kérdezték a megszólalókat. A válaszadók közel harmada, 30 százaléka úgy véli, hogy nagy a veszélye egy globális katasztrófának a következő két évben. Kétharmaduk összeomlást vár a következő tíz évben.
Az idén a világgazdaság 60 százalékát reprezentáló országokban lesznek jelentős választások. A tavasz végén Indiában, a nyár elején az Európai Unióban, ősszel az Egyesült Államokban és legkésőbb a tél elejéig az Egyesült Királyságban szavaznak az emberek. A szakértők ezért azt mondják, a mesterséges ingtelligencia alaposan megerősíti az információk manipulálásának lehetőségét. Vétlen szereplők és a választásokat tudatosan befolyásolni akarók egyaránt torz vagy hamis információkkal befolyásolhatják a választókat.
Figyelemre méltó lista
A megkérdezettek hosszabb távon a klímaváltozásból fakadó extrém időjárási jelenségekben látják a legnagyobb veszélyt.
A legfontosabb öt kockázati tényező rövid távon:
- a fél- és hamis információk terjedése,
- az extrém időjárási jelenségek bekövetkezte,
- a társadalmak polarizálódása,
- a kiberbiztonság gyengesége,
- az országok közti háborúk kirobbanása.
A vizsgált hosszabb távon, tízéves előretekintéssel más fontossági sorrend adódott:
- az extrém időjárási jelenségek bekövetkezte,
- a Föld alapvető természeti rendjének felborulása,
- a biodiverzitás elhalványulása és gazdasági rendszer összeomlása,
- a természeti erőforrások hiányának kialakulása,
- a fél- és hamis információk terjedése.
A megkérdezettek kétharmada tart attól, hogy már 2024-ben bekövetkezhetnek súlyos károkat okozó időjárási események. Ez elsősorban a civil és a közszférában dolgozókat aggasztja. A magánvállalatok szakértői szerint az ilyen típusú jelenségek hosszabb távon jelentenek kockázatot.