A Kanadai Immunizációs Tanácsadó Bizottság (NACI) kedden módosította addigi Covid-protokollját, és azt javasolja, hogy azok, akik AstraZeneca-oltást kaptak az első dózisban, a másodikban a Pfizer–BionNTech vagy a Moderna vakcináját kaphassák meg – írja az Index.
A portál cikke megjegyzi, a módszert keresztoltásnak hívják, és hosszú ideje folyik a diskurzus arról, hogy ezzel a megoldással akár fokozni lehet a védőoltás hatékonyságát.
A NACI spanyol és brit vizsgálatokra hivatkozva akarja módosítani az eddigi eljárást. A spanyolok egy állami kórházban tesztelték, hogy mi történik, ha az AstraZeneca-vakcinát adják első, majd a Pfizerét második dózisban, és azt találták, hogy 30-40-szer annyi IgG antitest termelődik. A több száz fős mintán nem találtak olyat, akinek a keresztoltás után súlyos Covid-tünete lett volna.
Az oltási program megváltoztatásának az is célja, hogy felgyorsítsák a védőoltások beadását – írja az Index.
Gyakoribbak a mellékhatások, ha keverik a két vakcinát
Közben az Oxfordi Egyetem vezette, május közepén publikált kutatása szerint nagyobb valószínűséggel számolnak be enyhe és mérsékelt mellékhatásokról azok a felnőttek, akiknél felváltva alkalmazták a koronavírus elleni AstraZeneca- és Pfizer/BioNTech-vakcinát.
A mellékhatások között hidegrázást, izomfájdalmat, fejfájást tapasztaltak gyakrabban a két különböző vakcinával beoltottak. A mellékhatások azonban nem tartottak hosszú ideig, más biztonsági kockázatot nem észleltek a kutatók.
Ez egy nagyon érdekes eredmény, nem igazán erre számítottunk
- idézte Matthew Snape professzort, az Oxfordi Egyetem vackinafejelsztő részlege (Oxford Vaccine Group) tagját a BBC. További részletek >>>>