A NASA képén jól látszik, hogy most azért messze vagyunk a veszélytől. Forrás: NASA/JPL-Caltech |
Sárneczky Krisztián csillagász az M1-en azért az is hozzátette: jelenleg nincs olyan kisbolygó, ami a Föld felé tartana. Mindenesetre az idő fontos szempont: évtizedekkel a várható becsapódás előtt el kellene kezdeni letolni a pályájáról az égitestet, ugyanis nehéz lenne elmozdítani.
Sárneczky Krisztiánt azzal kapcsolatban kérdezték, hogy hétmillió kilométeres "biztonságos távolságban" haladt el a Föld mellett pénteken a Florence nevű aszteroida, amelynek 4,35 kilométeres átlagos átmérője nagynak számít. 1981 óta ismert égitest ilyen közel még soha nem járt a Földhöz. Ennek köszönhetően, az eddigiekkel ellentétben most nemcsak fotókat lehet készíteni a Florence-ről, hanem radarméréseknek is alávethető az aszteroida, így láthatóvá válik a felszíne.
Bár a Florence sebessége kissé nagyobb, mint a Földé, mivel körülbelül ugyanabban az irányban halad, még egy hét múlva is viszonylag könnyen meg lehet majd figyelni. Ehhez érdemes felkeresni egy csillagvizsgálót - jegyezte meg Sárneczky Krisztián.