Az erdőgazdálkodással foglalkozó amerikai Kodama Systems olyan korszerű technológiával dolgozik, amely nagy hatékonysággal tudja cserélni az erdők faállományát. Félautomata fakitermelő gépük (skidder) műholdas kapcsolatának és a speciális kameráinak segítségével éjszaka is dolgozhat, mint egy kísértet, mivel a távolból irányítják. Ez azonban csak az egyik érdekesség a statup vállalattal kapcsolatban – derül ki az amerikai Forbes cikkéből.
Pénz van rá
A másik, hogy egy ritka módszerrel küzdene a klímaváltozás ellen. Elsősorban kivágná a fákat és csak másodsorban ültetné azokat – derül ki Merritt Jenkins, a vállalkozás 35 éves alapítójának szavaiból. Az ötlet nem vicc. Ezt mi sem bizonyítja jobban, hogy nagyon nagy pénzt, 6,6 millió dollár kezdő befektetői támogatást kapott Bill Gates Microsoft-alapító klímaváltozás elleni alapjától, a Breakthrough Energytől és más befektetőktől.
A Kodama honlapján lévő tájékoztatóból kiderül, mi az ötlet alapja. E szerint az egészséges erdők közös tulajdonsága - bárhol is legyenek a világon -, hogy ellenállóak a kártevőknek és a tűznek, különböző fajtájú fákból állnak, ami lehetővé teszi, hogy különböző korú fákból álló részeik legyenek. Ezzel szemben az USA nyugati részein lévő erdők homogének, és könnyen lángra lobbanó fajtákból állnak. Emellett rengeteg a zombi erdő főként a rovarkártevők és a szárazság miatt.
Ezt a helyzetet egyebek mellett a rossz erdőgazdálkodás okozta. Sok helyen spontán nőttek vissza az erdők rengeteg törmelékkel. Emellett a klímaváltozás szárazabbá tette a fákat, így jobban kitettek az erdőtüzeknek.
Van orvosság a bajra
Mivel ezt a helyzetet az emberek okozták, az embereknek is kell orvosolniuk. Ebben egyetértenek a kutatók, akik tudományos alapokon álló megoldásokat is ajánlanak az új erdőgazdálkodásra. Az USA 10 évre szóló, 50 millió hektárt érintő erdőgazdálkodási tervének azonban van két gyenge pontja. Az egyik, hogy nincs elegendő munkaerő a végrehajtására.
A fakitermeléssel óriási mennyiségű melléktermék jár (vékony és rovar rágta rönkök, ágak, vágási hulladék), amelynek nagy részét hátra hagyják megrohadni vagy eltüzelik. Ez utóbbira kínál más megoldást a klímavédelem érdekében a Kodama. Az ötlet egyszerű, mint a szög. Azt kell tenni, amit a természet csinált évmilliókon át. El kell temetni a fahulladékot! Például oda, ahonnan szén formájában korábban kibányászták: a bányákba. Mindezt úgy, ahogy a természetben történt: oxigéntől elzárt környezetben. Így a fában felhalmozott szén nem kerül vissza a rohadás vagy az égetés során szén-dioxid formájában a levegőbe. Így két legyet lehet ütni egy csapásra. Megelőzhetőek az erdőtüzek és mérsékelhető lenne a levegőbe visszakerülő szén-dioxid mennyisége.
Gyors és egyszerű módszer
Ennek az ajánlatnak a tükrében nem meglepő, hogy a vállalat 1,1 millió dollárt kapott a kaliforniai erdőtüzekkel foglalkozó állami hivataltól és más támogatóktól.
Az első 400 tonna fára, amit elföldelnek, már van szén-dioxid-hitel ígéretük olyan cégektől, amelyek saját kibocsátásukat az elföldelt fában lekötött szén-dioxiddal kompenzálnák. A szabadpiacon ezeknek a hiteleknek az ára tonnánként 200 dollár (70 ezer forint). A Kodama hosszabb távon évente több mint 5000 tonna fát akar elföldelni. Földanyánk nézőpontjából az a fő kérdés, milyen hatékony ez a módszer. Ning Zeng, a University of Maryland légkörkutató tudósa, a biomassza-temetés atyja azt mondja, hogy az elásott anyag súlyának fele szén, ami rohadás és égetés esetén szén-dioxidként kerülne a levegőbe. Az oxigén súlyát is figyelembe véve egy tonna biomassza oxidálódása egy tonna szén-dioxidot eredményez.
Zengnek egyébként szintén van egy startup vállalkozása, amely évente a Kodamához hasonlóan 5000 tonna biomasszát akar eltemetni. Tonnánként 181 dollárért árulja az ezzel elérhető karbonhitelt. A módszer hátránya, hogy nem termel hasznosítható mellékterméket. Előnye, hogy gyors és egyszerű.