Az operatív törzs mai tájékoztatóján ismét Müller Cecília országos tisztifőorvos ismertette a legfrissebb adatokat és hívta fel a figyelmet a mától megváltozott járványügyi intézkedések betartásának szükségességére, kihangsúlyozva az egyéni felelősség fontosságát.
A már ismert napi esetszámok említése mellett két számot tartott fontosnak kihangsúlyozni: a legfiatalabb elhunyt egy mindössze 28 éves fiatalember (nála nem került említésre, hogy volt-e valami alapbetegsége), míg a legidősebb elhalálozott 98 éves volt.
A maszkviselés kiterjesztésével kapcsolatban Müller Cecília arra kért mindenkit, hogy ne a kiskapukat keressük, a rendelkezés értelmét és célját nézzük, és a józan ész vezessen minket minden esetben; a maszkot akár két éttermi fogás között is érdemes felvenni – mondta.
A maszkok fajtáiról annyit mondott, hogy a legmegfelelőbb a textil orvosi maszk, az egyszer használatosokat viszont négy óránként érdemes cserélni.
A szelepes maszkok és az FFP 2-es, 3-as maszkok esetében arra hívta fel a figyelmet, hogy ezeket kifejezett azoknak az egészségügyi dolgozóknak szánták, akik egészségesek, ugyanis a kifújt levegő esetükben nem fertőz senkit. Vagyis, ha fertőzött személy viseli, az több kárt okozhat vele, mint hasznot.
Gál Kristóf az ORFK szóvivője elmondta, hogy a rendőrség mától azoknak a szövetségese, akik a szabályokat betartják.
A rendőrség most is a fokozatosság és arányosság elvét fogja alkalmazni az ellenőrzések során, és a kereskedelmi helyiségek üzemeltetőire háruló többletfelelősségről beszélt.
Az elmúlt hétvége rendőri intézkedéseit ismertetve elmondta: országosan 174 esetben történt intézkedés helytelen maszkhasználat miatt, 41 tömegközlekedési eszközön és 133 kereskedelmi egységben; 97 esetben a rendőrség figyelmeztetett, 37 esetben helyszíni bírságot szabott ki, míg 40 esetben feljelentette az elkövetőt. A beutazási korlátozással kapcsolatban 2 figyelmeztetés, 115 helyszíni bírság és 1 feljelentés a hétvége mérlege. Házi karantént 17508 esetben rendeltek el.
Következtek az újságírói kérdések.
Az Infostartnak a PCR tesztek és a gyorstesztek arányára vonatkozó kérdésére Müller Cecília azt mondta, hogy ez utóbbiak részaránya még mindig igen csekély, szerepük elsősorban a mentőautókban lehet meghatározóbb.
Szintén az Infostart kérdezte, hogy működik-e a megnövekedett esetszám mellett is még a kontaktkutatás. Müller Cecília válasza egyértelmű igen volt.
Az Info Rádiónak arra a kérdésére, hogy a betegek hány százaléka kerül lélegeztető készülékre, Müller Cecília azt válaszolta, hogy hozzávetőlegesen hét. A világban ez egyébként 5 és 10 százalék között mozog - tette hozzá.
Az RTL Klub az iránt érdeklődött, hogy a magas esetszám miatt tervez-e a kormányzat újabb szigorításokat bevezetni. Müller Cecília válaszában kihangsúlyozta, hogy Magyarországon viszonylag kevés számú szabályt hoztak, ezek szigorú betartása a járvány terjedését csökkentheti, a járványgörbét ellaposíthatja.
Az egyén felelőssége nagy – mondta, tartsuk be azokat a szabályokat, amiket meghoztunk.